Nici oamenii de la ţară nu vor scăpa de registrul electronic. Guvernarea a înaintat un proiect de hotărîre prin care intenţionează a lua la evidenţă mijloacele de transport precum căruţele de la ţară care pînă acum erau trecute cu vederea de registrele electronice. Dacă pînă acum era obligatoriu ca maşinile să fie înmatriculate acum deja orice mijloc va fi trecut în registre.

Proiectul de hotărîre anunţă că pe viitor vor fi obligatorii spre înregistrare şi alte mijloace de transport. Registrele de înmatriculare se vor realiza la primăriile locale iar apoi acestea vor fi centralizate într-o bază de date în capitală, fiecare unitate va avea un fişier şi un cod de identificare, deoarece acestea vor fi trecute în baza naţională a vehicolelor iar în această bază toate unităţile au coduri evident că şi aceste mijloace vor primi cod bare de identificare şi vor fi înregistrate electronic.

Citeşte şi:  Numărul de animale înregistrat în Moldova a scăzut cu o treime în ultimii ani

Citiţi ştirea de pe un canal de presă:

Căruţele vor avea numere de înmatriculare, la fel ca maşinile

Cei care au căruţe, ar putea fi obligaţi să le înregistreze. Asta dacă Executivul va aproba amendamentele la legile care reglementează siguranţa în trafic şi activitatea administraţiei publice locale. Între timp, oamenii au posibilitatea să-şi exprime dezacordul sau mulţumirea faţă de această iniţiativă.

După ce a examinat proiectul de lege, Cabinetul de miniştri a propus modificarea acestuia.

„Aceste mecanisme care nu sunt destinate circulaţiei pe traseurile din Republica Moldova trebuie să fie înregistrate prin altă modalitate. Acest lucru se va întâmpla îndată ce va fi aprobată modificarea la lege”, a menţionat ministrul Agriculturii, Vasile Bumacov.

Potrivit proiectului de lege, autorităţile publice locale urmează să ducă evidenţa troleibuzelor, ciclomotoarelor, maşinilor şi utilajelor autopropulsante, utilizate la lucrări de construcţie sau agricole, şi care nu se supun înmatriculării.

Deocamdată, nu se ştie dacă căruţaşii vor plăti o taxă de înmatriculare. Cert este că transportul tras de murgi va lua calea modernizării. Proiectul va deveni lege după ce Guvernul şi Parlamentul vor aproba şi un regulament în acest sens.

http://www.prime.md/ro/news/carutele-vor-avea-numere-de-inmatriculare-la-fel-ca-masinile-2033223/

Citeşte şi:  Au fost lansate primele numere de înmatriculare conform standardelor europene

http://www.publika.md/carutele-din-moldova-ar-putea-avea-in-curand-numere-de-inmatriculare_1155921.html

Codificarea pătrunde şi la sate, după cum s-a spus nimeni nu va scăpa de această pecete, aceasta se impune practic, iar dacă nu o vei avea nu vei putea nici cumpăra nici vinde nimic. Timpurile de apoi se apropie.

Pentru Apărătorul, Sergiu Ungureanu