Căsătoria nu trebuie să fie o preocupare permanentă (pentru că mai ales la studenţi lucrul acesta poate să împiedice studiul), dar nici să lăsăm să vină automat, fără o lucrare, pentru că Dumnezeu sprijină această acţiune, El privind în perspectivă viaţa noastră. Atunci spunem că totuşi, în vederea căsătoriei, putem să verificăm pe prietenul nostru, respectiv prietena noastră.
– Astăzi ne vedem?
Şi tu spui:
– Da, unde?
Şi tu spui:
– Pe treptele Bisericii Sfântul Nicolae.
Nu mai auzi nimic în cască, după care zice:
– Unde?
Şi repeţi:
– Pe treptele Bisericii sau la poarta Bisericii sau vrei în Biserică? Poate nu-i deschisă la ora aia, mai bine pe trepte.
– Bine, pe trepte, o să accepte, deşi i se învârte mintea, de ce mi-a dat întâlnirea acolo, de ce mi-a zis aşa, de ce mi-a repetat? În cele din urmă pune problema şi spui:
– Acolo. Nu este bine? Este în drumul nostru, este bine, este frumoasă arhitectura, şi astfel se nasc nişte discuţii. Căci de ce ar trebui să ne întâlnim numai la cofetărie sau numai la soclul statuii nu ştiu cui? De ce asta? De ce să nu ne întâlnim şi la Biserică? Nu neapărat în Biserică, dar putem face şi asta, ne închinăm la sfintele icoane şi plecăm.
Acesta ar fi un mijloc să verificăm, pentru că cine are frică de Dumnezeu se va vedea apoi că are şi respect faţă de oameni. Dar noi ce facem? Aflăm pe soţul nostru sau pe soţia noastră de oriunde, din afara Bisericii, apoi întemeiem căsnicia, vedem că nu merge şi alergăm la Biserică, cu acatiste, cu rugăciuni, cu intervenţii.
De ce să nu luăm noi aşa de la început, în studiu, pentru că nu este nimic mai grav decât să nu îl ai pe Dumnezeu. Sigur, fiecare în puterea şi în forma în care el reuşeşte. Nu toată lumea se poate căsători cu oameni care ştiu de ajuns cele ale lui Dumnezeu! O să ziceţi: „Bine, dar dacă pierd prietenia aceea?”. Dacă pierzi prietenia? Nicio problemă, ai pierdut-o mai devreme cu 5-6 ani. Bine că ai pierdut-o acuma, bine că n-ai pierdut-o peste 5-6 ani. De ce? Pentru că aşa se verifică rezistenţa ei!
Poţi sa si câştigi mântuirea, tocmai ducând aceasta cruce, dar e bine sa nu încercam – „ajunge zilei răutatea ei”, ne spune Sfânta Scriptura. Nu putem risca. Daca o fata se căsătoreşte cu un băiat care este beţiv si îl aduce pe calea cea buna, ea va fi „decorata”, „premiata”, „declarata erou”. Dar daca nu reuşeşte, va fi considerata vinovata, pentru ca a ştiut ca este beţiv si a riscat aceasta stare, care in căsătorie este dezastruoasa.
Dorind sa te căsătoreşti, ce înseamnă sa laşi lucrurile sa decurgă de la sine si ce înseamnă a forţa lucrurile?
A curge de la sine înseamnă a face un acatist pe zi, a forţa înseamnă a face 40 de acatiste pe zi, cu o rugăciune după fiecare condac si icos: „Doamne, in ce ştii ca vreau, eu fiind limitat, Tu care vezi in perspectiva si in folosul meu sufletesc si trupesc, rânduieşte ce e bine”. Asta inseamna a forta, adica a micsora timpul de cunoastere al partenerului cu ajutorul lui Dumnezeu.
Uneori e bine sa si fortam. Am cunoscut cateva fete care au fost curajoase, au fortat lucrurile, s-au casatorit, iar acum casniciile lor merg bine. Adica, au spus negru pe alb ceea ce vor; baietii au prins curaj, au spus si ei ceea ce trebuia sa spuna si s-a rezolvat. Insa altii stateau asa intr-un respect care era deranjant si care se intindea de cativa ani.
Cineva mai pretenţios in alegerea soţiei nu cumva risca sa-si rateze casatoria, stand prea mult pe gânduri?
E bine sa fii foarte pretentios pentru ca defectele se accentueaza de zece mii de ori in casnicie, iar calitatile se diminueaza de zece mii de ori, si atunci trebuie sa fii foarte pretentios, ca sa ramai cu ceva din idealul tau.
De ce unii nu-si găsesc niciodată jumătatea, altfel spus, de ce unii nu se pot casatori?
Pentru ca unii n-au jumatate. Dumnezeu a zis si El stie de ce a zis. Nu?
O doamna a povestit ca de la 16 ani pana la 19 ani s-a rugat sa se casatoreasca cu un anumit baiat. La 19 ani, Dumnezeu i-a ascultat rugaciunea si, impotriva vointei parintilor ei si a parintilor lui, s-a casatorit cu el. In noaptea nuntii a constatat ca este epileptic. In urmatoarea luna a constatat ca este schizofrenic. Dumnezeu a randuit ca n-au avut copii si a trebuit sa se desparta de el, dupa mai bine de 20 de ani de convietuire.
O fata se plangea acestei doamne: „Ce sa fac, ca inca nu m-am casatorit”. Doamna i-a spus istoria aceasta si apoi a venit fata la mine si mi-a spus: „Parinte, in viata mea nu mai ma rog sa ma marit. Sa fie cum vrea Dumnezeu, ca El stie mai bine.” Este posibil ca necăsatorindu-te, Dumnezeu să te ferească de cine ştie ce, nici nu ştii. Noi ne rugam: „Doamne, în problema mea, fă ceva în folosul meu, ştii Tu cum!”. Dumnezeu te asculta sau nu te asculta. Daca nu te asculta, stie El de ce nu te asculta. Pentru El filmul este gata. Pentru noi, filmul e in derulare si atunci, El, care stie, te fereste prin aceasta de ceva.
Sigur ca e teoretic ce spun eu, sigur ca e complicat cand trecem la aspectele practice. Tu doresti sa te mariti, timpul trece, faci 24, 32, 36 de ani, intri in panică si spui: ”Vreau sa realizez si eu ceva in viata, sa am si eu copii…”. De acord. Dar trebuie sa faci totul. Daca nu faci totul, nu poti sa verifici vointa lui Dumnezeu. Dupa ce faci totul, atuncea ai verificat. Trebuie sa fii superior ca sa spui asa, sa intelegi asa..
Părintele Nicolae Tănase
Extras din ”Soț ideal, soție ideală”, Ed. Anastasis
Bani mașină luxoasă și vile și mai luxoase! Și să fi tupeist, fițos adică obraznic, băgăcios etc! Asta se apreciază nowadays!! Din păcate!
Căsătoria nu trebuie să fie o preocupare permanentă (pentru că mai ales la studenţi lucrul acesta poate să împiedice studiul), dar nici să lăsăm să vină automat, fără o lucrare, pentru că Dumnezeu sprijină această acţiune, El privind în perspectivă viaţa noastră. Atunci spunem că totuşi, în vederea căsătoriei, putem să verificăm pe prietenul nostru, […] 👉 https://c.aparatorul.md/551gy
Apărătorul Ortodox Casatoria,nu impiedica studiul,cum nici munca nu-l opreste pe om.Casatoria este bine sa se faca atunci cand e timpul,nu amanata pentru lucruri materiale.Cand te increzi in Dumnezeu,stie ce e mai bine pentru tine.Nimeni nu cunoaste omul mai bine dacat Dumnezeu.Pe sot sau sotie,oricat l-ai studia, la inceput,nu poti sa-l alegi dupa perfectiune,sau sa crezi ca o sa ramana neschimbat/a.Sotul sau sotia e dar de la Dumnezeu.El iti da taria sa treci prin valurile vietii si sa ramai unul langa celalalt.Partea materiala nu-ti asigura aceasta certitudine.Dumnezeu ,da!Si va avea grija sa nu duci lipsa de nimic din ceea ce-ti este de folos.Cine asteapta sa se realizeze mai intai material si profesional,risca sa nu mai intemeieze o familie si sa se mai bucure de copii si nepoti.
Nu mai sunt vremuri de căsătorie. Acum singurătatea e cea mai bună.
Nu e bine să fie omul singur…(Geneza 2,18). Cat privește călugăria e ceva aparte.
Căsătoria e ca și lucrul, dacă nu cauți să te angajezi ești șomer-vagabond…
Căsătoria nu trebuie să fie o preocupare permanentă (pentru că mai ales la studenţi lucrul acesta poate să împiedice studiul), dar nici să lăsăm să vină automat, fără o lucrare, pentru că Dumnezeu sprijină această acţiune, El privind în perspectivă viaţa noastră. Atunci spunem că totuşi, în vederea căsătoriei, putem să verificăm pe prietenul nostru, […] 👉 https://c.aparatorul.md/n00bt 👈
Nu se mai găsesc persoane de încredere în ziua de azi,doar șmecheri care vor doar puțină distracție.În cine să ai încredere să formezi o familie?Nu există asemenea persoane.
Pentru ca nu poti gasi atat de usor o persoana care sa te iubeasca si in care sa ai incredere. Pentru o femeie e ceva dificil iar gandul ca ar putea ramane singura cu un copil e neplacut.
Doamne ajută
Poate ca nu doresc.
Dacă nu corespunde cerințelor?
Și mai ales la pat. Dăi și freacă… uite Doamne, ce-i lăsat pe pămînt! Îți place? Ce vezi de-a colo de sus?
Sau nu te interesează?
Săptămâna chioară 🤣
Doamne ajuta! 🙏
Bărbații care nu se căsătoresc nici nu știu cât de norocoși sunt!😁
Nu se cunoaște Scriptura.
Doamne ajută
Doamne ajută
Pentru că am incercat și nu am fost vrednic de femeie și mi am dat seama că am greșit în fața lui Dumnezeu și în fața femeii și nu mai vreau să greșesc niciodată simplu, nu suntem animale să ne luptăm pentru a ne împerechea și teritoriu,a pus bunul Dumnezeu în noi dragostea iubirea iertarea,nu ne-a dat gheare și colți să ne sfâșiem între noi ne-a dat mâini și picioare să ne ajutăm între noi nu să ne omorâm între noi
Casatoria este o loterie, ține de norocul fiecăruia.
Ce griji aveți! Pentru că e mai isteț și se preocupa de el/ea! Nu are in plan sa devina sluga!
Doamne ajută!🙏
Am timp
34
A beq
Nu teriz
Ei
Stie
De afar
Gasit
Pt lasă altii
CUM FĂRĂ CURINT?
Casatoria trebuie sa fie un act liber consimtit intre 2 persoane care se iubesc ,se respecta,fac tot posibilul sa fie bine..si sa nu existe casatorie civila care mai mult incurca!
Cartea mea preferată. E adevărat tot ce scrie în ea. Dacă avem credință în Dumnezeu, el ne dă putere să fim hotărâți și demni iar dacă omul nu e potrivit, ni-l scoate în cale pe cel potrivit. Și apoi acela se ține după noi până observăm și noi că am găsit idealul nostru cel mai compatibil pentru noi. Ne arată apoi Dumnezeu că l-am găsit. Dar tot vin încercările peste noi. Mai ales la începutul căsniciei. Vrea Dumnezeu să ne întărim familia ca să fie precum o structură de rezistență solidă și apoi se liniștesc încetul cu încetul toate. Căci Dumnezeu vrea să ne iubim și să ne desăvârșim împreună. Cu sau fără copii. Dacă avem răbdare toate le primim încetul cu încetul. Știe mai bine Dumnezeu ce avem nevoie. Dar trebuie să ne lăsăm în voia lui. Dacă alegem după voia noastră rezultatul e dezastruos.
Din comoditate ! Alții, stau intr-o relație toxică și nu divorțează ! Oamenii sunt complicati !
Rodica Florica Filip ..nu dna.Datoritã invãțãturilor ce au creat mentalitatea.Faceți o logicã cu RAȚIUNEA SUFLETULUI, acolo unde este Sinceritatea.Dacã o faceți cu mentalitatea ,este posibil sã nu ințelegeți cu adevarat Realitatea. Mentalitãțile sunt construite sub o formã de interes datoritã invãțãturilor negative (de asta şi rezultatul oferit in multe cazuri,existã foaia-cashh?totul este ok).In multe cazuri mentalitatea creierului conduce cànd ar trebui sã o facã SENTIMENTUL (DOAR SUFLETUL SUFERÃ)
Din momentul cànd invãțãturile oferã un Rezultat Negativ in realitate, este logic cã ele sunt responsabile. Acum vã indrum spre o logicã a inteligenței „Aşa zişi „TAȚI” de majoritatea globului respectați,cu 2fii-date diferite la inãlțare deşii se nasc in aceiaşi zi”..şi tot aşa.Pãi ce poate sã creeze minciuna in mentalitate cànd se dezvoltã?..Intelegeți Realitatea oamenilor acum,de ce suntem diferiți in mentalitate?
Cànd cu siguranțã avem un UNIC CREATOR,CU TOȚII (Faceți logica corectã,gàndindu-vã la Sufletul dvs şi o sã ințelegeți)
🙏🏼🙏🏼🙏🏼
Că unora le e mai bine așa.
Alții au ceva blestem…
Nu știu, așa decide Dumnezeu, că nu se știe niciodată de ce rău îi ferește.
Pentru ca AMANDOI poarta ….sutana!!!
Prea pretențioși
Nu vrea bunul Dumnezeu…
NU INGADUIE DUMNEZEU
Ca le place pacatul, de aia.
Nu vor ei
Nu le este dat sa aibă cununie sau nu vor ei
Vorbarie goală, numai buna pentru prosti. Iisus a spus; „Mie nu-mi trebuie case de lemn sau de piatră.Ridică o piatră si acolo sunt Eu, Crapă un lemn si ma gasesti pe Mine”. ”. Dar si esenienii, gnosticii si catharii au fost de aceiasi părere. De asta au si fost desființați si chiar ucisi de catolici. Din totdeauna vedem ce fac popii, dar vedem ce fac si cum se comportă „adevaratii” crestini, practicanți, habotnici , cum se mai numesc. Vedem deasemenea ce spune biblia despre multe rele din lume, despre cum ne invață Dzeu (Yehowa) sa omorâm oameni, chiar si copii, vedem cum trebuie sa tragem ponoasele pana la a 7-a generatie, vedem legea Talionului, desființata de religia iubirii a lui Iisus, vedem popii blestemand, afurisind, excomunicând, in ce hal actionau mai marii bisericilor, mai ales cei catolici, vedem 800 de ani de inchizitie si cruciade , crime in numele lui Dzeu, vedem crimele ce s-au facut pentru obligativitatea unei anumite religii. convertirea cu sila, ceea ce se doreste si acum. prozelitismul de orice fel, care a dus oameni pe esafod. Papa Inocenţiu al III-lea pe la 1199 chiar interzicea citirea biblie sub pedeapsa cu moartea. Oamenii de rând nu aveau aproape deloc acces la Biblie, ceea ce îi permitea clerului să manipuleze masele. Dacă erau prinşi, cei ce deţineau ori distribuiau Biblii erau arşi pe rug sau întemniţaţi pe viaţă, Papa îi consideră eretici pe toţi cei ce îndrăznesc să traducă Biblia şi să poarte discuţii pe baza ei. Cei ce nesocotesc porunca papei sunt torturaţi şi ucişi. La 1560 Papa Paul al IV-lea interzice deţinerea Bibliei în oricare dintre limbile vorbite. Traducerile în aceste limbi sunt confiscate şi arse, iar posesorii lor sunt arşi împreună cu ele. Din totdeauna tradiția bisericească a fost mai importantă decat cuvântul Bibliei. Din totdeauna au interesele politice au fost mai importante decat biblia, chiar au influențat-o in mare măsură. Din această cauză biblia ebraică incepută pe la anul 600 î.Hr., deci la 700 de ani după inceputul formării poporului evreu, in timpul cand evreii erau sclavi babilonieni a tot fost modificată pana in secolul III d.Hr.
Soarta omului este croită de Sus, oricât te zbați, dacă nu e milă de sus, e degeaba.
Ca nu vor ei. Unde zice ca e musai sa te căsătorești?