Semnul vădit al apropiatei nașteri a antihristului
Semnul vădit al apropiatei naşteri a Antihristului celui mare este politica ecumenistă a Ortodoxiei oficiale, ecumenism care a ajuns „dogmă” (adică adevăr neschimbător) împotriva sfintelor dogme lăsate de Însuşi Hristos-Dumnezeu în vremea vieţii Lui şi apoi de Sfîntul Duh-Dumnezeu, prin Sfinţii Apostoli şi prin Sfinţii Părinţi ai Bisericii. Să vedem ce spun despre acest rău pe care îl trăim nemijlocit cîţiva dintre Sfinţii Părinţi ai vremii noastre. De pildă, Cuviosul Iustin Popovici:
„Ecumenismul e numele de obşte pentru creştinismele mincinoase, pentru «Bisericile» mincinoase ale Europei Apusene. În el se află cu inima lor toate umanismele europene, cu papismul în frunte; iar toate aceste creştinisme mincinoase, toate aceste «Biserici» mincinoase, nu sînt nimic altceva decît erezie peste erezie. Numele lor evanghelic de obşte este acela de «atot-erezie» (pan-erezie). De ce? Fiindcă, de-a lungul istoriei, feluritele erezii tăgăduiau sau sluţeau anume însuşiri ale Dumnezeu-omului Domnului Hristos, în timp ce ereziile acestea europene Îl îndepărtează pe Dumnezeu-omul în întregime şi-L pun în locul Lui pe omul european. În această privinţă nu e nici o deosebire esenţială între papism, protestantism, ecumenism şi celelalte secte, al căror nume este «legiune»” (IUS).
Alte lămuriri aduce Cuviosul Serafim Rose:
„Ecumenismul este erezia care se întemeiază pe credinţa că nu există de fapt o Biserică văzută a lui Hristos şi că structura sa vizibilă la nivelul societăţii umane se formează deabia acum, prin eforturile universaliste ale Ecumenismului de a uni toate «Bisericile creştine» (şi chiar pe cele necreştine) într-o unică Biserică mondială. Natura însăşi a Ecumenismului este aceea de a creea în sufletele adepţilor săi anumite atitudini spirituale care, cu timpul, să producă o «pietate» şi o «spiritualitate» tipic ecumeniste.
[…] Dar – urmează Părintele Serafim – dacă nici una dintre «Bisericile» actuale nu poate pretinde că este «adevărata Biserică» a lui Hristos, atunci o amestecare a lor nu va duce nici ea la alcătuirea acestei Biserici unice. Şi, dacă toate aceste «Biserici creştine» nu există decît în măsura în care se pot raporta una la cealaltă, atunci nici o însumare a lor nu va putea rezulta într-o «Biserică» absolută, căci o atare însumare va trebui şi ea să se raporteze la alte organizaţii «religioase». Şi iată cum ecumenismul «Creştin» nu va putea să sfîrşească decît în sincretismul unei religii mondiale. […] Dăm cîteva exemple care indică liniile de dezvoltare a Mişcării Ecumenice din afara Creştinismului:
1. Pe 27 iunie 1965, s-a convocat la San Francisco o conferinţă religioasă pentru pacea mondială, cu ocazia aniversării a 20 de ani de la înfiinţarea unei filiale a ONU în acel oraş. În faţa unui public de 10 000 de persoane, reprezantanţi ai religiilor hindusă, budistă, musulmană, mozaică, protestantă, catolică şi ortodoxă au ţinut cuvîntări despre «fundamentarea religioasă» a noţiunii de «pace mondială», iar un cor «interconfesional» de 2 000 de voci a intonat imnuri religioase aparţinînd tuturor denominaţiunilor.
2. În 1969, într-o declaraţie oficială a Bisericii Greceşti din America s-a afirmat: «Credem că Mişcarea Ecumenică, chiar dacă a luat naştere în sînul Creştinismului, trebuie să fie o mişcare a tuturor religiilor care îşi dau mîna.»
3. The Temple of Understanding (Templul Înţelegerii), o fundaţie americană iniţiată în 1960 ca un fel de «asociaţie a religiilor unite», cu scopul de «a clădi Templul simbolic în diferite colţuri ale lumii» (doctrina Francmasoneriei), a ţinut pînă în prezent mai multe conferinţe «la vîrf». (În Comitetul Internaţional al Templului era membru şi Mitropolitul Emilianos, din patriarhia Constantinopolei.) La prima dintre ele, organizată la Calcutta, în 1968, Trapistul Thomas Merton a declarat: «Sîntem deja în unitate. Ceea ce trebuie să redobîndim însă este unitatea primordială.» La cea de a doua conferinţă (Geneva, 1970), s-au întîlnit 80 de reprezentanţi a zece religii, pentru a discuta probleme precum: «Proiectul de creare a Comunităţii Mondiale a Religiilor», iar pe 2 aprilie, la Catedrala Sfîntul Petru a avut loc o slujbă religioasă supraconfesională «fără precedent», descrisă de pastorul Protestant Babel [chiar aşa! – n. m.] ca fiind «un eveniment epocal în istoria religiilor». De asemenea, «credincioşii tuturor religiilor au fost invitaţi să coparticipe la cultul aceluiaşi dumnezeu; slujba s-a încheiat cu rugăciunea «Tatăl nostru».
Aşadar, «conferinţele la vîrf» oferă delegaţilor Ortodocşi ocazia să intre în dialoguri care duc la «crearea unei comunităţi mondiale a religiilor», care «grăbesc realizarea visului de pace şi de înţelegere al omenirii», potrivit filosofiilor întemeiate de Vivekananda, Ramakrishna, Gandhi, Switzer.
4. La începutul anului 1970, Consiliul Mondial al Bisericilor a finanţat Conferinţa de la Ajaltoun (Liban) dintre Hinduşi, Budişti, Creştini şi Musulmani, care a fost urmată de o conferinţă la Zurich, unde 23 de «teologi» ai CMB au declarat necesitatea «dialogului» cu religiile necreştine.
În 1979, la întîlnirea Comitetului Central al CNB de la Addis Abbeba, Mitropolitul Georges Khodre al Beirutului (Biserica Ortodoxă a Antiohiei) i-a şocat pînă şi pe Protestanţi, cînd i-a urgentat pe Creştini să «investigheze viaţa de autentică spiritualitatea a celor nebotezaţi» şi să-şi îmbogăţească experienţa cu «comorile ce se află în sînul comunităţii religioase universale».
5. În februarie 1972, Biserica Ortodoxă Greacă din America a intrat într-un dialog «teologic» oficial cu reprezentanţii cultului mozaic. Atunci, «teologii» Greci au căzut de acord cu «revizuirea textelor lor liturgice referitoare la Iudei şi iudaism, atunci cînd ele sînt negative sau ostile»” (SER2).
Şi lucrurile au urmat pe această cale. Să ne amintim – de pildă – de acel San’ Egidio de acum cîţiva ani de la Bucureşti, întîlnire al cărei slogan (născocit de Bill Clinton!) era: „Pacea este numele lui Dumnezeu!” Atunci, întru numele zeul „Pace”, Ortodocşii s-au adunat şi s-au rugat împreună cu toate ereziile, cu toţi păgînii, cu vrăjitorii Africani şi cu Iudeii, uitînd că Hristos nu a venit să aducă pacea, ci sabia (Matei 10:34). Acelaşi lucru s-a întîmplat şi la întîlnirile de la Asissi din ultimii ani, unde i-am văzut pe Ortodocşi rugîndu-se împreună cu toţi cei zişi mai înainte şi cu Indieni Americani (purtînd pene şi tot soiul de amulete), care chiar au fumat „calumetul păcii”, spre bucuria celor de faţă.
Căci la ce s-a ajuns? La a spune că toate „religiile”, adică înşelările drăceşti, sînt povăţuite de Duhul Sfînt, Care „suflă unde vrea El”! Încheierea e că toate eresurile şi înşelările sînt „adevărate”, că „adevărul” este peste tot şi că vrăjmaşii lui Hristos sînt prietenii lui Hristos! Iată nebunia ultimilor ani ai acestei lumi căzute, pe care doar Hristos Însuşi o va putea curma, întru a doua Sa venire.
Altfel spus, s-a ajuns să se creadă de către toţi că Mîntuitorul este Antihristul, adică pierzătorul, pe care îl cerem cu toţii, de la Evrei şi pînă la Ortodocşi şi păgîni! Am văzut astfel cum, în Piaţa San Pietro din Vatican, un cor de Evrei cînta „Eu cred în venirea lui Mesiah”, fiind ascultaţi de ceilalţi cu mare bucurie şi nădejde (Ce are Dalai Lama sau muftiul Turc cu „Mesiah” nu pot înţelege! Unde se vorbeşte în sutre-le budhiste sau în Coran de acest „mîntuitor”?) De faţă erau şi ierarhi Ortodocşi, fireşte, ba chiar şi corul psaltic al Patriarhiei din Atena, care cînta şi el ceva din slujba Sfintei Liturghii. Să mai povestim de spectacolele cu muzică şi dansuri drăceşti (la Camberra) ale Aborigenilor din Australia (aproape goi şi vopsiţi precum diavolii), urmate de „rugăciunile creştine” ale Neoprotestanţilor Coreeni (!), în care e chemat „spiritul fratelui Jesus”, alături de „spiritele naturii”, întîi-stătătorul acelei întîlniri fiind un ierarh Ortodox? Iată dar că „noul Cristos” şi „noul Creştinism” – adică „Creştinismul” antihristic – au ajuns astăzi aproape de împlinirea lor, lumea fiind pregătită să-l primească pe „cel ce vine întru numele său”.
Ca să scurtez un cuvînt ce ar putea urma la nesfîrşit, să mai vedem doar o singură dovadă a ceea ce vreau să spun: în urmă cu puţini ani, fostul cardinal Joseph Ratzinger (actualul Papă Benedict al 16-lea) a blagoslovit, în calitate de preşedinte al Congregaţiei pentru Doctrina Credinţei, un studiu de 210 pagini – intitulat „Poporul Evreu şi sfintele sale scripturi în Biblia creştină”, publicat de Comisia Biblică Pontificală – unde se spune că „aşteptarea mesianică a Evreilor nu este zadarnică. […] Deosebirea pentru noi este că cel care va veni va avea caracteristicile lui Isus, cel care a venit deja şi este prezent şi activ printre noi.” Nimic nou în asta! Noi ştim de la Ioan Teologul că Antihristul a venit, ca duh, de mult în lume! E vorba despre acela a cărui poză o vedem făcîndu-ne cu ochiul de pe cruce din neînchipuit de hulitoarele „tablouri religioase”, sau din filmele cu Jesus Christ Superstar sau despre care citim în afişele papistaşe: „Isus şi Maria te aşteaptă la pocăinţă.” Acum el mai trebuie doar să se întrupeze, aşteptat fiind de Evrei şi de toţi ceilalţi vrăjmaşi ai lui Hristos. O spune limpede Andrea Riccardi, fondatorul comunităţii San’ Egidio, vestită pentru rolul jucat în „promovarea dialogului inter-religios”: „În trecut, vorbeam de o moştenire străveche, comună [cu Evreii, n. m.]. Dar acum, pentru prima dată, vorbim despre viitorul nostru comun, aşteptîndu-l pe Mesia şi sfîrşitul lumii.” Se împlinesc astfel vorbele purtătorilor de Duh: „Antihrist nu-şi va arăta numaidecît chipul satanic cu care va stăpîni, ci se va înfăţişa ca binefăcător, propovăduitor al păcii, libertăţii, egalităţii şi fraternităţii, ca, prin viclenie, să ajungă stăpînitor al întregii lumi. Popoarele vor fi amăgite, se vor lepăda de Hristos, se vor alătura Antihristului şi vor preda lui puterea şi stăpînirea lor (Apocalipsa 17:13)” (DIM).
Despre dorinţa de pace şi păruta blîndeţe a Antihristului a vorbit încă Sfîntul Efrem Sirul, cu mai bine de 1600 de ani în urmă:
„Ci în acest fel va veni ca să-i înşele pe toţi: fiind smerit, liniştit, urînd cele nedrepte, spre Iudei întorcîndu-se, bun, iubitor de săraci, peste măsură de frumos, cu bună aşezare, lin către toţi, cinstind cu osebire pe Evrei (căci ei aşteaptă venirea lui). Iar întru toate acestea se vor face semne, arătări şi înfricoşări cu multă stăpînire, şi se va meşteşugi cu vicleşug ca să placă tuturor şi să fie iubit de mulţi. Şi daruri nu va lua, cu mînie nu va grăi, mîhnit nu se va arăta, şi cu chipul bunei rînduieli va amăgi lumea, pînă ce se va face împărat. Şi, după ce vor vedea multe popoare nişte fapte bune ca acestea, toţi împreună cu o socoteală se vor face, şi cu bucurie mare îl vor propovădui pe el împărat, zicînd unii către alţii: «Au doară se mai află vreun om ca acesta bun şi drept?» Şi mai mult poporul cel ucigaş al Evreilor îl va cinsti şi se vor bucura de împărăţia lui. Pentru aceea, şi ca unul ce va cinsti mai mult locul şi biserica cea veche a Evreilor, va arăta tuturor că are grijă de ei. Şi, cînd va împărăţi balaurul pe pămînt, cu mare sîrguinţă toate popoarele îi vor veni în ajutor: Edom şi Moav, încă şi fiii lui Amon, ca unui adevărat împărat i se vor închina lui cu bucurie, şi ei se vor face cei dintîi apărători ai lui.”
După uscăciunea ateismului, ecumenismul este acum deosebit de ispititor, părînd a fi o „înflorire a credinţei”. Este cea mai mare amăgire a tuturor vremurilor! Ateismul a surpat toţi dumnezeii, iar Ecumenismul îi îngăduie deocamdată ca „simboluri culturale”, pînă ce se va ivi Antihristul, omul Satanei, căruia omenirea înşelată i se va închina ca unui unic dumnezeu. „Antihristul va fi om oarecare, îmbrăcat cu toată lucrarea satanei: «Şi se va arăta omul care se va înălţa mai presus de tot ce Se zice sau Se cinsteşte ca Dumnezeu» (2 Tesaloniceni 2:4). Acela nu va aduce închinăciune de idoli, ci va fi potrivnic lui Dumnezeu, şi va surpa toţi dumnezeii şi va porunci să se închine lui în locul lui Dumnezeu. Şi va şedea în biserica lui Dumnezeu, nu numai în cea din Ierusalim, ci şi în bisericile cele de pretutindeni” (IOA).
Pe ce se întemeiază această nebunie, care calcă în picioare Scripturile, zicînd totodată că le urmează? Pe ceea ce eu numesc cu un singur cuvînt „gnoză”, adică acel eres care învaţă că omenirea este din Dumnezeu în chip fiinţial, astfel încît omul poate ajunge el însuşi „dumnezeu” după fiinţă, în urma „evoluţiei spirituale”. Sminteala aceasta nu cuprinde nimic nou, ea nefiind decît învierea vechii erezii gnostice din primele veacuri creştine, care întemeiază filosofia Antihristului. Să citim ce scrie despre aceasta părintele Damaschin, editorul părintelui Serafim Rose:
„Dacă, potrivit gîndirii neo-păgîne de azi, atît noi înşine, cît şi Hristos (împreună cu orice altceva) sîntem doar «difuziuni ale firii dumnezeieşti» [deci dumnezei din fire, n. m.], atunci Hristos nu mai are de făcut nimic altceva decît să ne călăuzească înapoi la gnoza a ceea ce sîntem deja. Aceasta este, desigur, tocmai învăţătura propovăduită acum sub îndreptăţirea că ar fi învăţătura autentică, «ezoterică» a lui Hristos. În realitate, ea este doar reînvierea vechii erezii gnostice, întemeiate pe filosofia păgînă. Wilber vorbeşte de învăţăturile ce sînt «redescoperite» în textele gnostice: «Este vădit din aceste texte că principala activitate a lui Isus a fost aceea de a se întrupa în adepţii săi nu ca unicul fiu al lui Dumnezeu, ci în felul unui adevărat călăuzitor spiritual, ajutîndu-i pe toţi să ajungă «fii ai lui Dumnezeu». Există trei trăsături esenţiale ale mesajului ezoteric al lui Cristos, aşa cum e dezvăluit în Evangheliile Gnostice:
(1) cunoaşterea de sine este cunoaşterea lui Dumnezeu; sinele (cel mai înalt) şi divinul sînt identice.
(2) Isus cel viu al acestor texte vorbeşte despre «iluzie» şi «iluminare», nu despre păcat şi pocăinţă.
(3) Isus este prezentat nu ca Domnul, ci ca un călăuzitor spiritual. Să notăm doar că acestea sînt tocmai poziţiile religiei Dharmakaya.»
Aşadar, noi înşine putem fi «dumnezeu». Acesta e un element crucial în «religia viitorului», fiindcă prin el Antihrist va fi încredinţat că este un alt fiu al lui Dumnezeu care s-a întrupat.” (Încheierea la SER1).
Despre aceasta, părintele Serafim Rose zice aşa: „Proorocii mincinoşi ai vremurilor noastre anunţă cu un glas din ce în cel mai puternic apropierea «noii ere a Duhului sfînt», a «noii cincizecimi», a «punctului Omega». Este exact ceea ce se numeşte, în adevăratele proorociri ale Bisericii Ortodoxe, «domnia lui Antihrist». Această proorocie începe să se împlinească tocmai în zilele noastre, cu forţa unei puteri diavoleşti” (SER2).
Trebuie să înţelegem bine că scopul de căpetenie al ecumenismului apostat nu este unirea „religiilor” – adică a credinţelor mincinoase, deci insuflate de Satana – ci preschimbarea dreptei şi adevăratei credinţe într-una strîmbă şi mincinoasă. Şi, într-adevăr, trăim „într-o vreme de întuneric şi înşelare aproape obşteşti, cînd pentru cei mai mulţi «Creştini» «Hristos» a devenit tocmai acela pe care învăţătura ortodoxă îl numeşte «Antihrist»” (SER2). Încă în veacul al 19-lea, Sfîntul Episcop Ignatie Briancianinov ne atrăgea luarea aminte, zicînd că „lucrarea credinţei pravoslavnice poate fi recunoscută ca apropiindu-se de sfîrşitul hotărîtor. […] Nu avem de unde aştepta reînvierea Creştinismului. Vasele Sfîntului Duh au secat pentru totdeauna pretutindeni, chiar şi în mănăstiri, aceste tezaure de evlavie şi daruri harice. Or, substanţa Duhului dumnezeiesc poate fi înnoită numai prin uneltele Sale. Îndelungata şi milostiva răbdare a Domnului îngăduie să se prelungească şi să fie amînat deznodămîntul de pe urmă pentru cei rămaşi care se vor mîntui. Între timp, cei ce putrezesc sau au putrezit vor atinge deplina putreziciune. Cei ce vor să se mîntuiască trebuie să înţeleagă bine acest lucru şi să folosească timpul dat spre mîntuire, căci timpul scurt este, iar trecerea în veşnicie este aproape pentru fiecare din noi” (în AVE). Un veac în urma Sfîntului Ignatie (pe cînd ţările ortodoxe, mai puţin Grecia, erau stăpînite de ateismul comunist), Arhiepiscopul Averchie Tauşev încerca şi el să ne trezească, spunînd că „în prezent noţiunea de «Ortodoxie» şi-a pierdut înţelesul; sub obrăzarul «Ortodoxiei» se ascunde astăzi ne-Ortodoxia. Se iveşte trebuinţa făuririi unui nou cuvînt pentru ceea ce numim «Ortodoxie», aşa cum a trebuit să făurim termenul de «Ortodoxie». Şi acest lucru nu este deloc uşor” (AVE).
Şi pentru ce s-a surpat Ortodoxia? Pentru că s-a umanizat, lucrările ei cele duhovniceşti s-au făcut trupeşti, cele dumnezeieşti s-au făcut omeneşti, cum arată Sfîntul Ignatie:
„Astăzi, mulţi oameni au îndrăznit să-şi introducă rînduielile lor în rînduielile Sfîntului Duh. Din această pricină, rînduielile cereşti s-au făcut pămînteşti; cele duhovniceşti – trupeşti; cele sfinte – păcătoase; cele înţelepte – neghioabe. Văd nepotrivirea, văd năruirea ce decurge din ea; dar nu văd începutul din care decurg toate nenorocirile, pentru că privesc la lumina propriei raţiuni căzute şi nu la lumina lui Dumnezeu. Începutul nenorocirii stă în dispreţuirea neîngăduită şi trufaşă a poruncilor Sfîntului Duh, în înlocuirea lor cu rînduielile proprii. Iată unde e pricina destrămării de obşte, pricina căderii Creştinismului, a căderii morale ce precede întotdeauna ruina civilă, care prevesteşte această ruină. Se mai găsesc în particular Creştini, dar a fost pierdută cunoaşterea obştească, unică, a adevărului, prin care totul s-ar uni într-un singur trup duhovnicesc, cu un singur chip de cugetare, sub un singur cap obştesc: Hristos. Azi, fiecare [Ortodox] are mai mult sau mai puţin modul său de cugetare, «religia» sa, drumul lui, luate în chip arbitrar sau la întîmplare, socotite ca drepte sau măcar îndreptăţite. Această nenumărată turmă care a pierdut legătura şi unitatea în adevăr şi duh, prezintă observatorului duhovnicesc aspectul celei mai mari devălmăşii: fiecare oaie rătăceşte de capul ei, nimeni nu-i poartă grija, oamenii nu mai aud – într-atît li s-a îngreuiat auzul – glasul mîntuitor al Adevăratului Păstor ce răsună în Sfînta lui Biserică, ce le vădeşte sus şi tare nedreptatea şi le arată drumul drept” (IGN2).
Despre umanismul „ortodox” al vremilor noastre vorbea cutremurat şi Cuviosul Iustin Popovici:
„Şi unde [găsim acest umanism]? În însăşi inima organismului dumnezeiesc-omenesc al Bisericii şi, ceva mai mult, împotriva rostului Bisericii, care este liberarea de un astfel de umanism! Iar prin Biserică este firesc ca umanismul acesta să pătrundă apoi în toate ariile vieţii, persoanei şi societăţii şi să fie propovăduit ca dogmă ultimă sau – şi mai bine – ca dogmă universală. În felul acesta, trufia omenească drăcească, ascunsă sub mantia Bisericii, ajunge dogmă de credinţă prefăcută în dogmă de viaţă, fără de care nu există mîntuire! Este înfricoşător şi numai să gîndească cineva la acest lucru, cu atît mai mult să-l spună, anume că în felul acesta singurul «laborator al mîntuirii» din lumea aceasta se preschimbă încet într-un «laborator» drăcesc de siluire a conştiinţelor omeneşti şi de zămislire de monştri, într-un laborator de denaturare a lui Dumnezeu şi a omului prin denaturarea Dumnezeu-omului” (IUS).
Şi acelaşi Sfînt Ignatie Briancianinov ne pregăteşte pentru a ne feri atît de înşelare, cît şi de temere:
„Vieţuirea după Dumnezeu – spune Episcopul Ignatie – va ajunge tare anevoioasă, din pricina apostaziei de obşte. Mulţimea apostaţilor, numindu-se şi înfăţişîndu-se la arătare drept «Creştini», îi va prigoni cu atît mai lesne pe adevăraţii Creştini. Apostaţii, înmulţindu-se, îi vor împresura pe adevăraţii Creştini cu nenumărate intrigi, vor pune nenumărate piedici în calea bunelor-voiri de mîntuire şi slujire a Domnului, după cum arată Sfîntul Tihon Zadonski. Ei vor lupta împotriva robilor lui Dumnezeu, recurgînd la forţa autorităţilor de Stat, prin pedepse şi denunţuri, prin diferite uneltiri, amăgiri şi prigoană sălbatică” (în AVE). „În vremurile din urmă – adaugă şi Cuviosul Averchie Tauşev – adevăratul monah şi orice Creştin adevărat abia dacă vor putea găsi vreun adăpost îndepărtat şi ascuns pentru a sluji acolo cu oarecare libertate lui Dumnezeu şi pentru a nu se lăsa purtat de apostazie şi apostaţi în slujirea satanei. Cine, văzînd ce se petrece acum în lume, chiar slujirea satanei în chip făţiş, poate spune că aceste vremuri n-au şi venit? Fără îndoială că ele au şi venit, dacă Sfîntul ierarh Ignatie scria despre ele cu peste o sută de ani în urmă: «În viitor, vremurile vor fi tot mai grele. Creştinismul, ca duh, se îndepărtează dintre oameni, fără ca gloata tulburată şi înrobită lumii deşertăciunii să bage de seamă, lăsîndu-l propriei căderi!»” (AVE).
BIBLIOGRAFIE:
– (AVE): EPISCOP AVERCHIE TAUŞEV, Marea apostazie, Mănăstirea Slătioara, 1999
– (DIM): DIMITRIU SCARTSIUNI, Profeţii despre Antihrist, Atena, 1991
– (IGN2): SFÎNTUL IGNATIE BRIANCIANINOV, Cuvînt despre moarte, Ed. Ileana, 1997
– (IOA): SFÎNTUL IOAN GURĂ DE AUR, Puţul şi Împărţirea de grîu, Bunavestire, 1995
– (IUS): Sfîntul IUSTIN POPOVICI, Biserica Ortodoxă şi Ecumenismul, Mănăatirea Sfinţii Arhangheli-Petru Vodă, 2002
– (NIL): SFÎNTUL NIL ATHONITUL, Minuni şi vedenii, Sfîntul Schit al Sfîntului Vasile cel Mare – Sfîntul Munte Athos, 1935
– (SER1): CUVIOSUL SERAFIM ROSE: Cartea facerii, crearea lumii şi omul începuturilor, Sofia, 2001
– (SER2): CUVIOSUL SERAFIM ROSE, Ortodoxia şi religia viitorului, Chişinău, 1995
Sursa: http://axa.info.ro
Semnul vădit al apropiatei nașteri a antihristului Semnul vădit al apropiatei naşteri a Antihristului celui mare este politica ecumenistă a Ortodoxiei oficiale, ecumenism care a ajuns „dogmă” (adică adevăr neschimbător) împotriva sfintelor dogme lăsate de Însuşi Hristos-Dumnezeu în vremea vieţii Lui şi apoi de Sfîntul Duh-Dumnezeu, prin Sfinţii Apostoli şi prin Sfinţii Părinţi ai Bisericii. […] 👉 https://c.aparatorul.md/85hl1 👈
Semnul vădit al apropiatei nașteri a antihristului Semnul vădit al apropiatei naşteri a Antihristului celui mare este politica ecumenistă a Ortodoxiei oficiale, ecumenism care a ajuns „dogmă” (adică adevăr neschimbător) împotriva sfintelor dogme lăsate de Însuşi Hristos-Dumnezeu în vremea vieţii Lui şi apoi de Sfîntul Duh-Dumnezeu, prin Sfinţii Apostoli şi prin Sfinţii Părinţi ai Bisericii. […] 👉 https://c.aparatorul.md/hrhty 👈
Apărătorul Ortodox Scuzați-mă dar ați făcut o greșeală foarte mare în acest articol, ați scris numele Domnului Dumnezeului nostru Iisus Hristos cu un singur „I”🤔
Persoane importante ca dumneavoastră, care scriu astfel de articole nu ar trebui să facă astfel de greșeli…
În acest caz nu știu ce să fac,
Să cred sau să nu cred ceea ce ați scris cu atâta osteneală?
Un ortodox adevărat nu greșește, cu mult respect.
Doamne ajută!
Iar rezolvare ne-o da chiar Mantuitorul nostru Iisus Hristos. Haideti sa nu Il mai cenzuram tinand Biblia inchisa, ci sa deschidem la 2 Corinteni 6:14-17 „Nu vă înjugaţi la jug străin cu cei necredincioşi, căci ce însoţire are dreptatea cu fărădelegea? Sau ce împărtăşire are lumina cu întunericul? Şi ce învoire este între Hristos şi Veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios? Sau ce înţelegere este între templul lui Dumnezeu şi idoli? Căci noi suntem templu al Dumnezeului celui viu, precum Dumnezeu a zis că: „Voi locui în ei şi voi umbla şi voi fi Dumnezeul lor şi ei vor fi poporul Meu”. De aceea: „IEȘIȚI DIN MIJLOCUL LOR şi vă osebiţi, zice Domnul, şi de ce este necurat să nu vă atingeţi şi Eu vă voi primi pe voi.”
Dumnezeu ne-a dat si rezolvarea in Biblia ORTODOXA. Daca ortodoxia doreste sa ia parte la ecumenism, s-o faca. Doar ca noi stim ce trebuie sa facem. Noi, la nivel de individ, trebuie sa iesim noi din ecumenismul in care ortodoxia ne-a introdus.
Acest mesaj NU este ca sa arunc cu pietre in ortodoxie. Din potriva, am scris aceste randuri cu inima franta, dar cu dorinta de a face cunoscuta Evanghelia si sfatul lui Dumnezeu pentru noi, cei care doresc sa-L urmeze. Restul, pot urma ecumenismul caci „largă este poarta şi lată este calea care duce la pieire şi mulţi sunt cei care o află.” (Matei 7:13).
Adevărat ! Ecumenismul este unirea tuturor religiilor adică erezie religia Antihristului
ECUMENISMUL E LUCRAREA VICLEANĂ, APOCALIPTICĂ A LUI ANTIHTIST. LĂSAȚI TEORIILE LUI V. BANESCU
Fraierilor cînd apusul aveau biserici noi nu existam ne rugam la idoli tantalailor
Vasile Petrariu tantalaul esti tu…ba nu incult…avem biserici din primul secol crestin…
Vasile Petrariu Biserica Ortodoxă a fost înființată după pogorârea Sfântului Duh adică prima Duminică după înălțarea Domnului nostru IISUS Hristos , numai vorbi prostii
Parohia Baia De Cris unde aveam biserici dacă noi nu existam ca nație sau nu stii asta tontilor
Vasile Petrariu ….existam ca popor…tontule…
Costica Olteanu tu nu stii ce vorbesti nu are tr duhul cu biserica si oricum noi am fost pe vechi apoi popii au vrut pe nou iar ortodoxia a fost intii la rusi ca noi nu existam ca neam
Ecumenism crestin este denumirea ereziei crestine lasata de Christos,statuta ca un cumul de dogme imuabile si modificate de biserica,,ortodoxa”catolica!.
Grigore Pavel traduc pe limba lui Creanga:in urma cu 2 milenii,crestinismul cu invataturile lui Iisus,sistematizate,de sf.Apostoli,si alti sf.Parinti precum:sf.Ioan Gura de Aur,sf.Augustin s.a.au stabilit ca nici un preot sau credincios,nu are voie sa schimbe ceva,din normele stabilite,ca litera de lege a crestinismului,ori catolicii,au schimbat,data sarbatorilor prin trecerea de la caleend.Iulian,la Gregorian,ca asa a vrut papa Grigore al Xlll-lea,apoi papa s-a autoimpus sef peste ceilalti episcopi iar ,norma prevedea ca toti episcopii sunt egali,iar deciziile se iau prin consens,Christos,a lasat,caun adevarat crestin sa nu isi faca imparatie aici pe Pamint si papa si-a facut la Vatican,apoi taina botezului ,impartasaniei,s.a.m.d.
Și culmea este că se pronunță creștini care n-au citit nici măcar o dată Evangheliile!
Nu s-a referit nimeni la Bisericile apărute cu ultima ploaie! Din trunchiul Bisericii întemeiate de Apostoli s-au desprins doua ramuri,iar noi despre astea vorbim.Pot găsi tot timpul reconciliere dacă respectă regulile stabilite la Concilii și Sinoade.Restul e … politică popească!!!
Dar cine a făcut cele mai multe crime de-a lungul timpului nu cumva Catolicii?? În n-am auzit de Ortodoxși să se lege de Catolici așa cum se leagă ei de Ortodoxși adevărul e că începe prigoana împotriva creștinilor numai o religie a lui Lucifer poate să facă așa ceva.
Nicu Rus cruciații au făcut, inchizitorii. Și ăștia sunt catolicii. Cruciații erau un fel de armata a papei care executau ordinele directe ale acestuia. Demonstrează ca ortodocșii au ucis oameni, dacă declari! Încearcă sa unească religiile, să formeze crislamul pe motiv ca Mahomed, Budha, Crishna, Iisus etc e unul și acelasi. Și astfel sa l inscauneze pe Mesia evreilor ca împărat al lumii. Ori noi, creștinii știm ca Iisus nu mai vine pana la Judecata. Acest Mesia fals e de fapt antihrist.
Elena Despina Albu Papa este la Catolici i-ar dovadă o avem în generația trecută când Transilvania a fost ocupată de Austro-ungaria și când sa trecut la Catolicism forțat preoții sau creștinii Ortodocși care au refuzat să treacă la Catolici ori au fost arestați ori omorâți i-ar la Mausoleul de la Roma cine hotăra acele crime că Ortodoxși nu erau peacolo???
Concurenta este mare. Si foamea de bani la fel ….nu sinteti mai buni uni decit altii
Dumnezeu e unul singur pentru toți. Și nu a dat nimănui exclusivitate pentru a vinde mântuirea!
Nu au exista sfinti si nici nu au fost niciodata .
Cuuum ,se mintea și pe timpul ala ?
Adevărul supără pe mulții
Amin Doamne ajutane
Hoțu’ strigă hoțu’!
DUCETIVA.LA.OSPICIU.ACOLO.ESTE.PTRVOII
Păi vezi că și biserica ortohoță tot mincinoasă este ca și celelalte biserici!
Faptul că avem opinii diferite. Ne arată că există evoluție. Dacă Dumnezeu există cu adevărat. Sigur a creat evoluția.
Catolnici e mâna lui satan
Ce tot aveți voi cu ordodocsi? Vedețiva de religia voastră dacă credeți că e buna
Dan Mirela Mitroiu tocmai invers,pagina asta de „ortodocsi” are ceva cu ceilalti,nu observi ca periodic mai posteaza cate un articol plin de ura la adresa celorlalti crestini?
Eve M Rowe vedețiva de treabă voastră
Treaba
Dan Mirela Mitroiu pai eu imi vad de treaba mea,pagina asta nu isi vede,barfeste mereu pe ceilalti crestini.
Eve M Rowe eu nu am nimic,cu nimeni
Dan Mirela Mitroiu, tu te asemeni cu hoțul care strigă hoții! Voi nu scăpați nici un prilej și aruncați cu noroi în toți cei care nu se declară ortodocși. Dar chiar voi sunteți ortodocși? Voi care umpleți pușcăriile și înjurați toți sfinții și dumnezeii, mai aveți si tupeul sa va numiți ortodocși ?.
Teodor Tarasi te bagi in seama și tu?
Nu te-am poftit la bors
Dan Mirela Mitroiu frumos răspuns, când nu mai ai ce spune.
Vezi de secta ta și taci ok?
Eve M Rowe Atunci nu mai citi
Iisus Hristos, Apostoli, Ucenicii și urmași lor până la anul 311, la câte lucruri făcute de mâna omului s-au închinat?
Creștinismul actual nu este ce-l propovăduit de Iisus Hristos.
Lucrarea Lui s-a încheiat la anul 311.
Viorel Ciornei Oricum voi decalotatii blasfematori nu credeti in Duhul Sfant. Sub calauzirea carui duh crezi ca qu avut loc Sinoadele ecumenice…..asa dupa chelia ta deasa ?🤣
Doda Stefan Mircea Dv faceți parte din dogma religioasă a celor 7 Sinoade.
Credința mea este în lucrarea lui Dumnezeu dată lui Iisus Hristos să o împlinească și s o desăvârșească.
Citiți la Matei 5/17-20 , ce spune Iisus Hristos.
Să auzim numai de bine.
Viorel Ciornei ce cauti aici martore ? voi martorii sunteti profetii mincinosi .
Sonny Sonny Afară sunt câini, vrăjitorii, desfrânații, ucigașii, închinătorii la idoli și oricine iubește și făptuiește minciuna.
Sunt Crestin.
În lucrarea lui Dumnezeu, împlinită și desăvârșită de Iisus Hristos până la anul 311.
Să auzim numai de bine.
Sonny Sonny Unde scrie in biblie voi sunteți ortodocșii mei? Multumesc!
Cristian Ilut unde scrie de penticostali, martori, adventiști, etc?
O mulțime de sectari se bagă aici să își dea cu părerea.
Sonny Sonny Citiți Isaia 43:10,12.
Cristian Ilut nu ma iau după sectari, falsificatori de Biblie.
Sonny Sonny sunt ortodox și cea ce v-am spus să citiți este din biblia ortodoxă
,, Bisericile,, mincinoase și rătăcite sunt cele din Rasarit. Nu uitați că ,, ortodocși,, români ,greci din diasporă țin liturghile în bisericile Catolice din Anglia , Austria, Germania, Italia , Irlandez,Spania etc
Deci Biserica Apostolica Catolică ,lasă adunarea eretică ortodoxă sa slujească in clădirile lor.
Știți cum va cataloghează SF Scriptură pe voi?
-Morminte văruite ce sunteți.
Sau
-Apocalipsa 3:1
[1]……«Știu faptele tale: că îţi merge numele că trăiești, dar ești mort…
😉😉😉😉🤣🤣
In vremurile de acum, toate bisericile sint gresite…!
Relativism
Acești creștini ortodoxi fundamentaliști, decretează ca numai eu sunt credincioși adevărați di numai ei vor fi primiți în rai Restul creștinilor , inclusiv cultele neocrestine sunt eretici și ori ce ar face și oricum s ar ruga la Dumnezeu ajung. cu toții în iad. Asemenea precepte religioase sunt de o stupiditate îngrozitoare.Oricare om care se apropie de Dumnezeu are la indemina cartea sfinta-biblia- și nu trebuie asculte de nu știu ce asa zis învățat care crede ca numai el și secta sa de fundamentaliști dețin adevărată credință.
.
Constantinchirila Chirila corect.
Constantinchirila Chirila Amin!!
Cum am mai spus america e tatãl minciunilor balaurul cel mare iar UE noul babilon care se închinã lui ștind cã mai are puținã vreme pînã va fi distrus pentru tot deauna și azvîrlit dincolo în adîncul oceanului
Amin!
Prea multi sectanti intra la comentarii sa critice si sa denigreze ortodoxia !Daca nici macar nu o agreati ,de ce acceptati sa intrati in ecumenism alaturi de fratii vostri din alte secte si de toti ceilalti eretici ?.Nu stiati ca ” doctrina ecumenismului „e ca nici o confesiune sa nu denigreze alta confesiune ?? Greseala fatala a unor biserici ortodoxe( din tara si strainatate) care l- au tradat pe Hristos ,intrand in ecumenism alaturi d toti ereticii si sectantii!!!= dusmanii Mantuitorului nostru ! Pacat!
Tuca Cretuca critica ortodoxiei oare duce pe cineva spre calea pierzarii?
Desigur ca NU.
„Critica ” CUVANTULUI lui DUMNEZEU si incalcarea PORUNCILOR Sale este sigurul lucru grav.
” Denigrarea” unor lucruri omemesti care nu sunt dupa Cuvantul.si Porunca Tatalui din ceruri si a Fiului.Său cu siguranta ca nu este ” dusmanie” fata de Mantuitor ci este un.lucru placut Lui.
Cercetati Scripturile.
In 14 nisan Mielul.lui Dumnezeu care a ridicat pacatul.lumii prin Sangele Său,.a fost jertfit.
Ierri a fost 14 nisan dupa calendarul corect.
Comemorarea instituirii Noului Legamant a fost ieri noapte.
Insa oamenii au schimbat calendare, zile,luni si ani.
Exact cum este profetit.
Mai bine ati cugeta la acestea 8n loc sa faceti ” sectar” Cuvantul Lui Dumnezeu.
Adica pe El insusi
Tradarea lui Hristos este atunci cand omul.pacatuieste si nu se supune poruncilor Tatalui asa cum.a facut si El insusi.
Numele Său este pangarit cand se incalcă poruncile.si nu i se aduce Slava cuvenită.
Singurul.Nume Sfant!
Tuca Cretuca Dacă ai cunoște Sfânta Scriptura ortodoxă ai fi tăcut și ai fi înțeles ca ortodoxia este departe de Adevăr fiind o religie printr-o formă de evlavie lipsită de putere prin tradiții și obiceiuri omenești căci Dumnezeu poruncește TUTUROR oamenilor să se pocăiască și să devenim adevărații Închinători în Duh și Adevăr prin credință și ascultare de Dumnezeu care este DUH și Hristos este ADEVARUL căci la învierea tuturor însuși Cuvântul ne va judeca sau binecuvanta ascultarea Este scris că poporul piere din lipsă de cunoștință al Cuvântului Lui Dumnezeu căci nu se citește și împlinește Scriptura Poți spune cum vrei căci oricum se va da socoteală de orice cuvânt nefolositor dar important este ce spune :Dumnezeu…Și nu vorbim de confesiuni ci de ..alegeri căci tot ce este peste ce este scris este ANATEMA…Sunt fiică de Dumnezeu prin ascultare și împlinire de Cuvântul scris și pot spune deschis diferenta în a fi inchinator în Duh și Adevăr Și în a fi într-o religie…Păcat de atât înverșunare căci la învierea tuturor NU te mai poți nici justifica și nici dezvinovati că nu ai știut și nu ai și ..împlinit! Deci ce contează ce spune Dumnezeu sau ce spui ..tu?! În rest toate cele sfinte și Doamne-ajută
Tuca Cretuca asa,scuipa venin…asta e „dragostea” ortodoxa implantata in sufletul multora de preoti si calugari gen Calistrat…oricine nu tine traditia ortodoxa,e considerat sectant…pt voi nu conteaza ca omul chiar e crestin,inchinându-se Sfintei Treimi,pentru voi nu conteaza ca omul Il recunoaste pe Hristos ca Mântuitor și Salvator…pentru voi conteaza zecile de mii de traditii si obiceiuri…hmmm!!!cine oare erau asa?Aaaaa da!!!FARISEIII!!!urmasii lor sunteti,nu ai apostolilor..veți fi surprinși câți oameni pe care voi ii considerati sectanti,vor fi in Rai,iar MULȚI din cei pe care voi ii considerati dreptcredinciosi,iar pe altii mari sfinti,voi fi in Iad…Iar atunci nu veti putea dezchide gura inaintea Creatorului…
Silviu Serbanescu prin acest comentariu anulati insasi Biblia si crezul crestin.Nu are rost sa continui discutii interminabile cu cei rataciti,ca nici cu ” macaraua nu- i poti scoate din prapastie”/O stiu din zeci de astfel de discutii cu persoane botezate intr- un hristos mincinos.Acestia ii tin bine ,pe cand crestinii botezati in Hristos Fiul lui D.zeu nu- s tinuti cu forta de catre Hristos ,iar ei ,nefiind bine ancorati in credinta ,foarte usor sunt coruptibili si se duc la sectanti.Sa nu spuneti ca atrageti prin asa zisa ” evanghelizare” tot pe alti frati sectanti ,ci pe ortodocsi .
Tuca Cretuca nu se anuleaza nimic….se anuleaza traditia…zecile de mii de obiceiuri si de datini…ortodoxul este ancorat in traditie,nu in Scriptura….daca intrebi un ortodox de traditie si obiceiuri,iti va spune pe de rost cel putin 10 traditii…daca il intrebi sa zica 3 versete din biblia ortodoxa,nu v-a fi in stare sa dea nici macar 1….ortodoxul e plin de datini,dar gol de Cuvantul Domnului….De voi zice Domnul:”Ați desființat frumos porunca lui Dumnezeu ca să țineți datina voastră.”
Păi ce facem mă nene mă?!…
Felix Tomescu Non-Trinitarian/Cult 1 %
Cristian Ilut 9% puțin, foarte puțin…
Celelalte religii nu și au umplut calendarul cu sfinți mai mult spun dacă omul acela a fost sfint a fost pentru el însuși nu pentru Domnul
Pai Domnul Iisus si apostolii nu pupau icoane si nici trupurile moarte ale sfintilor din vechime..si aveau si ei sfinti…David,Daniel,etc…de ce nu i-au dezgropat sa sr inchine la ei??ortodoxia doar pretinde ca e urmasa apostolilor…dar traditiile ortodoxe au ciupit putin de la primii crestini putin de la pagani si astfel a luat nastere ortodoxia…cine citeste Biblia,vede diferente mari intre ce scrie in Cartea Sfanta si ce se practica in ortodoxie..
Silviu Serbanescu ești ecumenist cumva
Grad Marius sunt crestin…incerc sa împlinesc ce scrie în Scriptură,nu traditii si obiceiuri..înțelegi?citește Biblia Ortodoxă și poate ți se deschid și ție ochii cu ajutorul Lui Dumnezeu…încercarea de a te întoarce la învătăturile biblice si apostolice,nu înseamnă ecumenism….în ziua de azi,se pune mai mare importanță pe traditie decat pe Biblie…ceea ce e grav si trist in același timp
Silviu Serbanescu Tot ce poate aduce bani este apostolic.
Silviu Serbanescu
Corneliu Pop trist,dar adevărat…
Grad Marius …mai rau…e sectar😆
Silviu Serbanescu дин че сектэ сатаникэ ешть?
Silviu Serbanescu Cine citeste SFINTA SCRIPTURA vede ca NU exista Nici o diferenta intre ce scrie si ce se intimpla in SFINTA BISERICA ORTODOXA .
Silviu Serbanescu SFINTA SCRIPTURA si SFINTA TRADITIE merg mina in mina si se completeaza una pe alta .Bunul DUMNEZEU pina la MOISE nu a dat porunci in scris .In Rai Bunul DUMNEZEU vorbea cu Adam fata in fata ,( VIU grai ) ,PORUNCA de a nu musca din mar a fost in VIU Grai ( SFINTA TRADITIE ) ,pe care Adam nu a respectat- o Desi a fost avizat de Bunul DUMNEZEU . La fel DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS NU a scris NICIODATA ,Desi a propovaduit ( VIU Grai ) ( SFINTA TRADITIE) multimilor .La fel Sfintii Apostoli .Faptul a unii ortodoxi au pacatele personale,nu inseamna ca CREDINTA ORTODOXA este GRESITA Sau GRESESTE ,in TIMP ce la Voi sectarilor si ereticii si pseudobisericile ,” credinta Sau mai bine spus NECREDINTA este GRESITA” . Nu poti fii ” crestin” ( doar Ortodoxii sint ) si SA blestemi ,SA hulesti ,SA blasfemiezi pe MAICA DOMNULUI , SFINTA CRUCE, SFINTELE SCRIPTURI, SFINTELE ICOANE si SFINTELE MOASTE si pe SFINTII Lui DUMNEZEU si tot Ceea ce a descoperit Bunul DUMNEZEU prin SFINTA BISERICA si CREDINTA MINTUITOARE ORTODOXA .
Cristian Plesa Luați le pe rând și vedeți dacă e vreuna conform Bibliei!
Cristian Plesa serios??ia citeste Maleahi cap.3 cu versetele 10 si 11 din Biblia Ortodoxă…îți pun si aici versetele:10. Aduceţi toate zeciuielile la vistierie şi să fie merinde în casa Mea şi puneţi-Mă şi pe Mine la încercare”, zice Domnul Savaot, „şi veţi vedea că vai deschide, la dorinţa voastră, stăvilarele cerului şi voi vărsa din belşug binecuvântarea, spre binele vostru.
11. Şi voi certa, spre binele vostru, lăcusta, ca să nu strice rodul ţarinilor voastre. Şi via voastră de la câmp nu va rămâne fără rod”, zice Domnul Savaot…tare sunt curios care o fi fost preotul sau calugarul care a schimbat ce scrie in Biblia Ortodoxa,cu ce ia trecut lui prin cap…alt lucru care e dcris in Biblia Ortodoxa si preotii fac altceva,este plata acatistelor(adica rugaciunile pt nevoile oamenilor)…in Biblie scrie:fără plată ați primit,fără plată să dați..si mai spune:sa va rugati unii pt altii(nu e mentionata plata unei sume de bani)…si diferente mai sunt o GRĂMADĂ…treaba e,ca trebuie sa citesti Scripturile ca sa le vezi…in ziua de azi,în ortodoxie, tradiția e mai importanta decat Cuvântul Lui Dumnezeu..
Lungu Marcela pentru limba română,apăsați tasta 1..
Nelu Peicu Da,domnule sint conform SFINTEI SCRIPTURI,doar ca nu vreti SA le recunoasteti .Numai doua va explic si Puteti SA mergeti pe viu SA le vedeti : scrie in SFINTA SCRIPTURA de coborirea norului pe Muntele TABOR.Mergeti si verificati si veti vedea ca si astazi Norul coboara .Scrie in SFINTA SCRIPTURA de botezul ( Desi era simbolic ,pentru ca DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS NU a avut pacate ,ci s- a botezat pentru a arata ca de atunci incolo TREBUIA facut BOTEZUL din apa si din DUH SFINT,spre deosebire de circumcizie ,Botezul poporului evreu pe care Bunul DUMNEZEU l- a poruncit Lui Avraam.Deci mergeti si veti vedea cum de SFINTA Boboteaza ORTODOXA ca Riul Iordan se intoarce in matca SA .A treia : Desi toata lumea inclusiv sectarii ERETICI ,si sectele si pseudobisericile recunosc ca SFINTUL Mormint este in IERUSALIM,Doar la ORTODOXI,vine SFINTA LUMINA ,Desi si ereticii catolici FAC ” asa zise slujbe de falsa inviere pe care sectarii catolici o celebreaza ) .Aceste trei minuni se INTIMPLA si in zilele noastre si scrie in SFINTA SCRIPTURA de ELE .Asa ca nu mai fiti necredinciosi .
Silviu Serbanescu Sectare ERETiCE ,ce rastalmaciti SFINTA SCRIPTURA dupa cum vreti Voi ,platiti la secta voastra eretica ZECIUIALA ? Poti da ca ” plata ” pentru acatiste si doi si cinci leí .Preotii o SA iti primeasca pomelniciul .Apoi ca SA vezi ca MINTITI si Interpretati SFINTA SCRIPTURA dupa cum va vine voua bine pentru a prostii lumea te intreb : femeia cu CEI doi banuti care erau SINGURA SA ” avere ” lumeasca a fost certata Sau laudata si Binecuvintata de Domnul MEU IISUS HRISTOS? Sau ATI uitat de aceea familie care a VINDUT tarina SA si in loc SA dea Toti BANII Sfintilor Apostoli ( la fel cum au facut ceilalti crestini ortodoxi ) ,au incercat SA MINTEASCA DUHUL SFINT ascunzind o parte din bani ,lucru pentru care au MURIT ? SFINTA TRADITIE se impleteste cu SFINTA SCRIPTURA pentru ca SCRIE CLAR in SFINTA SCRIPTURA ca ” DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS a facut atitea MINUNI incit socotesc ca daca s- ar scrie Toate ACESTEA socotesc ca Toate cartile din lumea aceasta nu ar fi de ajuns ” .Deci in concluzie :NU MAI MINTITI OAMENII . SFINTA BISERICA si CREDINTA MINTUITOARE ORTODOXA este UNICA BISERICA si CREDINTA INTEMEIATA pe JERTFA DOMNULUI MEU IISUS HRISTOS .Spun MEU nu pentru ca DINSUL nu a MURIT si pentru Voi ,ci pentru ca va bateti joc de DINSUL .
Parohia Baia De Cris pt tine sectar..pt Dumnezeu creștin…
Silviu Serbanescu Pentru Dumnezeu sunt doar cei ce ascultă și împlinesc ce este scris:Că Dumnezeu poruncește TUTUROR oamenilor să se pocăiască și să devenim adevărații Închinători în Duh și Adevăr prin credință și ascultare de Dumnezeu care este DUH și Hristos este ADEVARUL căci la învierea tuturor când însuși Cuvântul ne va judeca sau binecuvanta ascultarea Este scris că poporul piere din lipsă de cunoștință al Cuvântului Lui Dumnezeu căci nu se citește și împlinește Scriptura..Nicidecum în forme religioase prin tradiții și obiceiuri omenești ci prin ascultare și închinare în Duh și Adevăr devenind astfel fii și fiice de Dumnezeu și împreună o preotime Sfântă și aleasă slujindune unii altora în Duh și Adevăr ..Nu am găsit nicăieri altceva s ris și prima Biblie studiată a fost cea ortodoxă sub aprobarea preafericitului…Cu mici modificări și un psalm și o carte în plus da esență mântuirii este respectată și totuși NU se împlinește…
Parohia Baia De Cris așa o fost numit și Dumitru Cornilescu când o tradus Biblia, eretic, sectar.
Parohia Baia De Cris
Vai de voi cărturari şi farisei ipocriţi!
23 Atunci Isus le-a vorbit mulţimilor şi ucenicilor Săi. 2 El le-a zis:
„Cărturarii şi fariseii stau pe scaunul lui Moise. 3 Deci să faceţi şi să păziţi toate lucrurile pe care vi le spun ei, dar să nu faceţi după faptele lor, pentru că ei zic, dar nu fac. 4 Ei leagă poveri grele şi dificil de dus şi le pun pe umerii oamenilor, dar ei înşişi nici măcar cu degetul nu vor să le mişte.
5 Toate faptele lor le fac pentru a fi văzuţi de oameni. Astfel, îşi fac filacterele[a] largi şi ciucurii lungi şi 6 iubesc să li se dea locul de onoare la mese şi scaunele de onoare în sinagogi, 7 să fie salutaţi prin pieţe şi să fie numiţi de oameni: «Rabbi»[b].
8 Voi însă să nu vă numiţi «Rabbi», căci Unul singur este Învăţătorul vostru, iar voi toţi sunteţi fraţi. 9 Şi «tată» să nu numiţi pe nimeni pe pământ, căci Unul singur este Tatăl vostru, şi anume Cel ceresc. 10 De asemenea, să nu numiţi pe nimeni «îndrumător», căci Unul singur este Îndrumătorul vostru, şi anume Cristosul. 11 Cel mai mare dintre voi va fi slujitorul vostru. 12 Oricine se înalţă pe sine va fi smerit şi oricine se smereşte va fi înălţat.
13 Vai de voi, cărturari şi farisei ipocriţi! Căci voi închideţi Împărăţia Cerurilor în faţa oamenilor; nici voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi să intre!
14 (Vai de voi, cărturari şi farisei ipocriţi! Căci voi devoraţi casele văduvelor şi faceţi rugăciuni lungi de ochii lumii. De aceea veţi primi o condamnare mult mai mare.)[c]
15 Vai de voi, cărturari şi farisei ipocriţi! Căci voi înconjuraţi marea şi uscatul pentru a face un prozelit, dar când devine astfel, faceţi din el de două ori mai mult un fiu al Gheenei[d] decât sunteţi voi!
16 Vai de voi, călăuze oarbe, care ziceţi: «Dacă cineva jură pe Templu, acest lucru nu înseamnă nimic, dar dacă cineva jură pe aurul Templului, este dator să-şi ţină jurământul!» 17 Nesăbuiţilor şi orbilor! Ce este de mai mare importanţă: aurul sau Templul, care sfinţeşte aurul? 18 Voi mai ziceţi: «Dacă cineva jură pe altar, acest lucru nu înseamnă nimic, dar dacă jură pe darul de pe altar, este dator să-şi ţină jurământul!» 19 Orbilor! Ce este de mai mare importanţă: darul sau altarul, care sfinţeşte darul? 20 Prin urmare, cel ce jură pe altar, jură pe el şi pe tot ce este pe el, 21 iar cel ce jură pe Templu, jură pe el şi pe Cel Ce locuieşte în el. 22 De asemenea, cel ce jură pe cer, jură pe tronul lui Dumnezeu şi pe Cel Ce stă pe el.
23 Vai de voi, cărturari şi farisei ipocriţi! Căci voi daţi zeciuială din mentă, din mărar şi din chimion, dar neglijaţi cele mai importante lucruri din Lege, şi anume dreptatea, mila şi credincioşia! Pe acestea trebuia să le faceţi, iar pe acelea să nu le neglijaţi! 24 Călăuze oarbe, care strecuraţi ţânţarul şi înghiţiţi cămila
Silviu Serbanescu Adevăr grăit-ai! Popii fac legea, în folosul lor. Deștepți. 👍
Sa avem grija de biserica noastra, nu ne intereseaza alte religii..ce fac altii, nu mai barfiti ca nu i frumos..