Organizațiile care promovează interesele gay-ilor, lezbienelor, bisexualilor și transsexualilor au organizat în capitala Ucrainei un marș pe care l-au numit ”Marșul egalității KievPride-2016”.
Evenimentul a fost păzit din toate părțile de un efectiv impunător al forțelor de ordine.
Marșul LGBT organizat duminică la Kiev s-a desfășurat practic fără incidente. Totodată, reprezentanții forțelor de ordine au anunțat că au fost reținute câteva zeci de persoane care s-au opus evenimentului și s-ar fi manifestat agresiv.
Participanții la marș au fost păziți din toate părțile de forțele de ordine.
Potrivit surselor oficiale, pentru asigurarea desfășurării libere a evenimentului au autoritățile ucrainene au mobilizat peste o mie de angajați ai Gardei naționale.
Reprezentanții forțelor de ordine de la Kiev au anunțat din start că a fost făcut totul pentru ca marșul LGBT să se desfășoare așa cum a fost planificat de organizatori.
Șefa Poliției Naționale a Ucrainei, Hatia Dekanoidze, a subliniat că au fost luate toate măsurile atât în vederea bunei desfășurări a evenimentului, precum și pentru a asigura plecarea în siguranță a participanților la marșul LGBT.
La fel cum s-a întâmplat la Chișinău la 22 mai, când a avut loc un marș similar, și la Kiev au fost aduse mai multe autobuze pentru evacuarea participanților la marș, în caz de necesitate.
Numai că la Kiev nu a apărut necesitatea ca autobuzele să fie utilizate ”după destinație”.
https://www.youcaring.com/florin-barbu-family-583339
https://saccsiv.wordpress.com/2016/06/11/rog-mobilizare-rog-raspanditi-bani-pentru-avocatul-lui-florin-barbu-si-e-urgent/
https://saccsiv.wordpress.com/2016/06/13/cosmar-norvegia-familiei-avramescu-i-s-au-luat-copiii-acum-vor-merge-si-la-puscarie/
https://saccsiv.wordpress.com/2016/06/14/foto-asa-vor-ajunge-si-copiii-lui-florin-barbu-voi-insa-sa-tineti-de-banii-vostri-cu-dintii-si-cu-unghiile/