Un grup de tineri a venit la Patriarhia Română cu un mesaj pentru cei de la Declic, acolo unde s-a inițiat și semnat o petiție pentru schimbarea ritualului botezului ortodox.

declic ong anti romani

Mesajul creștinilor către activiștii anticreștini ce vor schimbarea Botezului Ortodox: Declic, plătiți pentru petiții anti-tradiții

„Declic, plătiți pentru petiții anti-tradiții” – scria pe bannerul cu care tinerii apărut la Patriarhia Română.

Mesajul vine în contextul în care pe siteul Declic a fost inițiată o petiție – ce a beneficiat de sprijinul masiv al mass-mediei – prin care semnatarii au cerut Bisericii Ortodoxe să modifice ritualul botezului, astfel încât pruncii să nu mai fie scufundați.

Citeşte şi:  Иеросхимонах Рафаил Берестов. Видеообращение международного богословского круглого стола по поводу грядущего Священного Синода РПЦ по проблемам критского собора. Молдова 29 июня/12 июля 2016 г

Luni, cei de la Declic au înmânat petiția reprezentanților Patriarhiei Române.  „Redactarea şi depunerea unei petiții publice adresată unei instituții este perfect legală în spațiul democratic, dar modul în care se desfășoară un ritual religios tine exclusiv de uriașa responsabilitate individuală și comunitară a membrilor unei Biserici”, a declarat luni, pentru Agerpres, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu.

Citeşte şi:  Delegaţiei schismaticilor din Ucraina i s-a interzis accesul în Biserica Sfîntului Mormînt

Site-ul declic.ro a fost fondat de către soții Tudor și Roxana Brădățan. Proiectul a fost finanțat prin celebrele granturi Norvegiene. Pe lângă fondurile nerambursabile, declic.ro a beneficiat de sprijinul rețelei fundațiilor pentru O Societate Deschisă (Open Society), ale lui George Soroș, după cum relata un articol din 2017.

De asemenea, după cum informa Stelian Negrea anul trecut, cei doi și-au început afacerile cu un SRL „înființat cu subvenții guvernamentale date de Adrian Năstase”.

Citeşte şi:  Aviz ecumeniştilor! Părinți contemporani ne avertizează clar despre răul pe care îl poate face ecumenismul Dreptei Credinţe

Cei de la declic se laudă că au creat identitatea vizuală #Rezist, cea care seamănă leit cu sloganul protestatarilor progresiști din Statele Unite. Mai precis, această identitate ar fi fost creată de Luminița Dejeu, „grafician de profesie”.

Autor: Mihai Șomănescu