În noaptea de 18 spre 19 august, un eveniment neobișnuit a avut loc în cadrul Sfintei Liturghii de la Mânăstirea ortodoxă Schimbarea la Față, situată pe Muntele Tabor, eveniment oficiat de Patriarhul Ierusalimului, Teofil al III-lea. Potrivit relatărilor făcute de Cristina Leordeanu, fosta jurnalistă, care a fost prezentă la fața locului de mai multe ori, menționează că anul acesta fenomenul supranatural cunoscut sub numele de „Norul Sfânt” nu s-a manifestat în timpul liturghiei, așa cum se întâmplă de obicei.

Minunea NU s-a petrecut:Norul deosebit nu a coborât peste biserica ortodoxă de pe Muntele Tabor în timpul Sfintei Liturghii

Minunea NU s-a petrecut:Norul deosebit nu a coborât peste biserica ortodoxă de pe Muntele Tabor în timpul Sfintei Liturghii

„La sfânta slujbă au fost prezenți doar în jur de 120 de creștini, dintre care aproximativ 40 erau români. Un grup de 29 de pelerini curajoși din România, care se afla în Țara Sfântă prin intermediul agenției de turism Median Tours, condusă de doamna Dumitru Georgeta, au participat de asemenea la eveniment. Am obținut fotografii de la aceștia, pe care le-am atașat prezentei postări”, a detaliat Leordeanu.

SEMN ÎNGRIJORĂTOR:Norul Sfânt nu a mai venit pe Muntele Tabor în timpul Sfintei Liturghii

SEMN ÎNGRIJORĂTOR: Norul Sfânt nu a mai venit pe Muntele Tabor în timpul Sfintei Liturghii

Deși Norul Sfânt s-a format, așa cum se întâmplă de obicei, peste Nazaret, el nu s-a mai deplasat către Muntele Tabor în timpul Sfintei Liturghii, ca un nor de lumină sfântă în noapte. Fenomenul s-a manifestat doar în zorii zilei, după terminarea slujbei. În comparație cu anul precedent, când Norul Sfânt coborâse atât de jos încât toți cei care se împărtășeau erau binecuvântați de atingerea directă a acestuia, evenimentul din acest an a fost perceput de mulți drept un semn divin.

Citeşte şi:  Nu sta pe gânduri, ci doar dă-I Domnului inima ta, iar El va face din ea templu al Său

„Anul trecut ne-am împărtășit în jur de ora trei dimineața în Norul Sfânt, care coborâse atât de jos încât toți cei care se împărtășeau erau binecuvântați de atingerea minunii dumnezeiești”, a rememorat Leordeanu. În schimb, în acest an, credincioșii nu au mai trăit aceeași experiență spirituală în timpul slujbei de noapte, ceea ce a stârnit numeroase discuții și speculații cu privire la semnificația acestei absențe.

Citeşte şi:  Chestiuni mici şi din culisele Sfântului şi Mare Sinod

Fosta jurnalistă a subliniat faptul că acest eveniment poate fi interpretat ca un semn de avertizare pentru întreaga omenire, un apel divin pentru întoarcerea la credința adevărată și renunțarea la falsele credințe păgâne. „Dumnezeu, Care Și-a trimis pe pământ Fiul pentru răscumpărarea păcatelor tuturor oamenilor, a dat azi-noapte un semn tuturor. Un semn din care poate că trebuie să înțelegem că e nevoie ca omenirea să se oprească din drumul greșit pe care cumva e împinsă și să vină la adevărata credință”, a spus Leordeanu, adăugând că această absență a Norului Sfânt ar trebui să fie un moment de reflecție pentru toți credincioșii.

Citeşte şi:  Foto zilei. Sentinta.

În concluzie, Leordeanu a îndemnat la introspecție și a făcut un apel pentru a trage învățămintele necesare din această experiență, care, în opinia sa, poate indica necesitatea unei schimbări spirituale și morale în viața oamenilor. „Să luăm aminte și să tragem învățăminte: azi-noapte, Norul Sfânt nu a mai învăluit Sfântul Munte Tabor în timpul Sfintei Liturghii de la Mânăstirea Schimbarea la Față”, a încheiat aceasta.