Moldovagaz începe în 2019 implementarea sistemului automatizat de citire şi transmitere a indicilor contorului la distanţă. Primii beneficiari vor fi consumatorii din municipiul Chişinău, transmite IPN.

Potrivit unui comunicat de presă al companiei, introducerea sistemului are ca scop automatizarea tuturor proceselor, de la citirea datelor până la facturare şi achitarea facturilor.

Citeşte şi:  Piața moldovenească de lactate plină de produse cu nereguli. O confirmă un laborator din Lituania

În comunicat se menţionează că introducerea sistemului automatizat va reduce greşelile de citire a datelor contorului, iar consumatorii vor achita exact cât au consumat. Controlorul nu se va mai deplasa lunar pentru notarea indicilor contorului.

Programul este unul pe termen. La prima etapă, este derulat în colaborare cu operatorul reţelei de distribuţie gaze „Chişinău-gaz”.