Selectați Pagina

Necuratul îl pune să facă „figuri” foarte periculoase, îl face să se ucidă singur!

Necuratul îl pune să facă „figuri” foarte periculoase, îl face să se ucidă singur!
Un frate mi-a povestit:

„Într-o zi la mine în casă era mare zarvă. Fiul meu cel mic se răsfăța întruna ca un copil ce era, certându-se cu mama sa.

În tot acest timp eu simțeam în casă prezența mea, a soției mele, a copilului meu, dar și pe cea a satanei. Chiar în acele clipe de zarvă sună telefonul. Era Bunicuțul. Și, înainte de a apuca eu să termin de spus mica rugăciune pe care o începusem, zicând „Dumnezeul meu, Te rog, alungă-l pe cel viclean din casa mea”, deodată s-a așternut liniștea în casă. Ridicând receptorul, am auzit vocea Bătrânului ce îmi spunea:

Citeşte şi:  Care este semnificaţia versetului din Biblie: "Fiți înțelepți ca șerpii și blânzi ca porumbeii"?

Gata acum. Cel rău îl pusese pe fiul tău să se certe cu voi. Hai, la revedere! mai zise părintele și închise telefonul.

Am rămas uluit de felul în care ne urmărea Bătrânul”, spuse fratele.

Un frate îmi povesti acestea:

„Într-o zi îl duceam undeva pe Părintele Profirie cu mașina mea. Cum mergeam așa, văzând la un moment dat un tânăr pe o motocicletă care făcea niște „figuri” foarte periculoase, îmi spuse:

Citeşte şi:  Femeia şi bărbatul trebuie să-şi întemeieze dragostea pe virtute şi nu pe patimi

Ei, acum văd un diavolcare stă chiar lîngă el! Necuratul îl pune să facă ce face, fiindca diavolul nu are dreptul să-l ucidă el însuși. Așadar, îndemnându-l să facă lucruri de felul acesta, îl face să se ucidă singur”.

Din Anastasios Sotirios Tzavaras, Amintiri despre batarnul Porfirie” Editura Bunavestire 2002

Abonați-vă la canalul nostru Telegram!

Decizia de publicare a opiniilor dvs ne aparţine în întregime. Responsabilitatea juridică pentru conţinutul comentariilor dvs va revine în exclusivitate. In cazul in care contin expresii necuviincioase sau calomnii suntem nevoiti sa-l anulam. Va multumim pentru intelegere.

13 Comentarii

  1. Doar Ortodox

    Un frate mi-a povestit: „Într-o zi la mine în casă era mare zarvă. Fiul meu cel mic se răsfăța întruna ca un copil ce era, certându-se cu mama sa. În tot acest timp eu simțeam în casă prezența mea, a soției mele, a copilului meu, dar și pe cea a satanei. Chiar în acele clipe […] 👉 https://c.aparatorul.md/cyn42 👈

    Răspuns
  2. Popescu Daniel

    Trufatori

    Răspuns
  3. Bogdan George Popescu

    Doamne ajută

    Răspuns
  4. Cristian Ilie Chelariu

    Amin

    Răspuns
  5. Gheorghe Cheptis

    Doamne ajuta Amin

    Răspuns
  6. Mihai Moruț

    Lasă mă diavolul e postul Crăciunului.

    Răspuns
  7. Corneliu Ciobanu

    Să li se scoată diavolii din cap lasandu-i fără permis pe perioade mult mai lungi de timp, să-i depisteze prin testări psihologice mai riguroase.La nevoie să se meargă până la confiscarea autovehiculului.
    Nebunii ăștia pun în pericol nu doar viețile lor,ci și pe ale celorlalți participanți la trafic.
    Am ajuns campioni europeni la accidente mortale.
    Așa cum există atâta rigurozitate în controlul armelor, așa trebuie și cu autovehiculele, sunt la fel de periculoase dacă ajung pe mâna cui nu trebuie.
    Părinții,rudele, autoritățile, prietenii ar trebui să aibă toleranță zero față de asemenea comportament.
    Răul trebuie curmat de la bun început, înainte de a ajunge să facă o nenorocire.

    Răspuns
  8. Nitu Nitu

    Doamne ajuta amin

    Răspuns
  9. Robert Marius Wardegger

    Bag pula-n capul vostru!

    Răspuns
  10. Maryan Matrescu

    Doamne ajuta

    Răspuns
  11. Popdan Dumitru Viorel

    Înseamnă ca are nevoie urgenta de un psihiatru.😅😂

    Răspuns
  12. Valentin Anghelache Ivan

    Din păcate torționarii care mai trăiesc au pensii nesimțite.

    Răspuns
  13. Geo Buliga

    Adevărat este și corect

    Răspuns

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *