„Este o greșeală pentru Biserică să încerce să păstreze vechile tradiții sau să aibă răspunsuri clare pentru tot”, a spus Papa Francis joi.
„Iisus a omis în mod intenționat să le spună ucenicilor multe lucruri, astfel încât Biserica să învețe să renunțe la dorința de claritate și ordine”, a spus Papa participanților la cea de-a 21-a Adunare Generală a Caritas Internationalis, programul carității globale a Bisericii.
„Când păgânii au îmbrățișat pentru prima oară credința creștină, a apărut întrebarea dacă ar trebui să respecte toate preceptele legii evreiești, despre care Iisus nu a vorbit niciodată”, a spus Papa.
Neavând mereu „reguli clare” care ar rezolva rapid problemele, Iisus a protejat Biserica de ispita „eficientismului”, a spus Francis, care este dorința ca Biserica să aibă totul sub control, evitând surprizele, cu agenda sa întotdeauna în ordine.
„Acesta nu este modul în care Domnul acționează”, a continuat el. El nu trimite răspunsuri din ceruri. „El trimite Duhul Sfânt”.
„Iisus nu vrea ca biserica să fie un model perfect, mulțumită cu propria sa organizație și capabilă să-și apere bunul nume”, a spus el. „Iisus nu a trăit așa, ci într-o călătorie, fără să se teamă de rătăcirile vieții”.
„A trăi așa cum Iisus cere „curajul renunțării”, a spus pontiful, „este dorința de a renunța la tradițiile dragi nouă”.
„Schimbarea și adaptarea nu înseamnă a impune ceva nou”, a spus el, „ci lăsând la o parte ceva vechi.”
„Acești creștini timpurii au trebuit să învețe să lase în urmă „tradiții și precepte religioase importante, dragi poporului ales„, a spus el, „prin care era în joc și „identitatea lor religioasă”.
„În cele din urmă, nu aveau nevoie de o grămadă de doctrine și tradiții, doar simplul anunț că „Dumnezeu este iubire”, a spus Francisc și, în fața acestui mare adevăr, „chiar și convingerile și tradițiile umane pot și trebuie abandonate, deoarece sunt mai mult un obstacol decât un ajutor„.
„Dumnezeu deseori purifică, simplifică și ne face să creștem îndepărtănd, nu adăugănd, așa cum am putea face”, a spus el.
„Credința adevărată curățată de atașamente”, a spus el. „Ca biserică, nu suntem chemați la compromisuri corporative, ci la întreprinderi evanghelice”.
Criticii papei s-au plâns de multe ori că el în mod intenționat semănă „ambiguitate”, iar cuvintele pontifului, joi, par să sugereze că el deține această critică ca o insignă de onoare deoarece vede dorința de claritate doctrinară ca fiind anti-evanghelică.
Francis a refuzat să răspundă la patru cardinali care i-au prezentat cinci întrebări sau „dubia” pentru a clarifica anumite învățături presupuse neclare în scrisoarea sa de invătare din 2016, Amoris Laetitia („Bucuria iubirii”).
În 2017, fostul șef doctrinar al Conferinței Episcopilor din SUA (USCCB) a scris o scrisoare puternică către Papă, criticând învățătura lui „intenționat ambiguă”, ironizarea conservatorilor și rezistența față de criticile constructive.
Thomas Weinandy, capuccin si unul dintre teologii cei mai importanți din lume, n-a fost admis la Conferința Episcopală americana dupa ce a scris o scrisoare critică.
Preotul capucin, părintele Thomas Weinandy, pe care propriul Papa Francisc l-a numit în 2014 la Comisia Internațională de Teologie a Vaticanului, a prezentat cinci puncte care ilustrează „confuzia cronică” care pare să caracterizeze pontificatul Francisc, și anume ambiguitatea intenționată, disprețul pentru doctrină, numirea episcopilor heterodoxi, semănatul diviziunii în Biserică și spiritul de razbunare în fața criticii.
Îndrumarea Papei „uneori pare a fi intenționat ambiguă„, a spus teologul, lăsând credincioșii confuzi și spiritual in derivă. „A învăța cu o astfel de lipsă de claritate aparent intenționată riscă inevitabil exista riscul să păcătuiască împotriva Duhului Sfânt, Duhul adevărului„, a spus preotul.
În timp ce Papa îi acuză pe criticii săi de a converti doctrina într-o ideologie, „este tocmai doctrina creștină care eliberează oamenii de ideologiile lumești și asigură că in realitate propovăduiesc și învață Evanghelia autentică și dătătoare de viață„, a spus Weinandy.
Alți observatori au atribuit neclaritatea obișnuită a Papei la formarea sa în ordinul iezuit.
„Pentru cei care nu sunt familiarizați cu iezuiții”, a scris Dominic Lynch în The Federalist, „doctrina vagă și poroasă este aproape rațiunea lor de a fi. De fapt, este atât de inrădacintă în ordin încât găsirea unui iezuit conservator este mai dificilă decât găsirea unui liberal în vestul Texasului „.
Sursa: https://www.breitbart.com/faith/2019/05/23/pope-francis-church-must-learn-abandon-old-traditions/
Papa…un ..mos…ramolit..
Trebuia sa isi faca chipiul colofat,dar nu sa-si bata joc de Sfinta Cruce,aparatorule si protectorule sodomitilor!!!
Satanistul naibii,pedofil de împușcat
Ho nebunule?!?!???
SATANA INTRUCHIPATA
Spuse un antihrist….
Cine ne da noua povete un diavol!??
Doamne păzește-ne de lupii răpitori!
Acest așa zis Papa, e Sluga Satanei și propriei sale biserici. Ce treabă avem noi ortodoxii cu Papa?ce face, ce spune?nu avem noi nevoie de acest specimen pentru că noi avem învățăturile Sf.Părinți.
Daniela Cernăuți CORECT!
Este o greseala ca esti papa ,esti un nimic pentru noi ortodocsii noi avem ca Dumnezeu pe Hristos
Pentru voi biserica catolica, tradițiile n -au importanta se vede ,v-ati înhămat la căruță „progresistilor „?
Satana !!!
Foarte adevărat ce spune Papa Francisc! Asa este, voua Dumnezeu sa vă lumineze mintea că biserica nu mai e ce era și pana și biserica ortodoxă începe să judece și să lase pe strada oameni care chiar au nevoie, se întâmplă atât de des ca oamenii să se îndepărteze fara sa vrea de la credinta și atunci biserica ortodoxă ii privește cu atata judecată spunând că nu mai ce au ce căuta în biserică. Oamenii au nevoie de rugăciuni pentru a se întoarce pe calea cea bună. Dar din păcate biserica ortodoxă uita că diavolul e pe pământ și fiecare om greșește uneori fara sa vrea. Atâta judecați. Dar nu va uitați că ispita e mare și nu exista om care sa nu cada in ispita
Un eretic
Avem un Papa care lucreaza cu satana impreuna nu cu credinta.
Sa numai pastram vechile traditie vinca nu sunt bune numa aceste noi, care ie place la satana sa traim Homo femei cu femei si.barbati cu barbati ca sa se termine poporu in timpu de 100de ani.
Bravo Papa lucreaza ptr. globalisti
piei satană
Individul asta, care il are pe Osiris pe crucea de la piept, bata câmpii rău de tot si are pretentia sa-l si credem. Dar ce putem sa cerem de la un iezuit?
Începe prigoana!Încet,încet!
E o greșeală ca exiști tu papo
Ăsta e slujitorul diavolului!
Satana in persoana!
SFANTUL FANURIE , ar trebui popularizat intens, e plin acum internetul de femei mame dezvelite
Asta se crede mai presus de Dumnezeu…..
A îndemnat la vaccinare
Iata cine ne da învățături . O persoană fără familie, fără copii . Ce să ne învețe pe noi cei ce avem familii și greutățile care derivă din aceasta postura cei care habar nu au de greutăți.
Dumitru Enlil
De când și până când, familia nu mai este o binecuvântare ci greutăți și necazuri ?🤔
Ionel Marele printre altele sunt si greutati si cumpene
Ionel Marele Dacă analizezi corect într-o familie esti in alte reguli față de cel sau cea fără familie , celibatar-tă.
Dumitru Enlil
Oricine întâmpină dificultăți în viață, doar că a asociat greutățile și necazurile cu familia la pachet,, parcă se înțelege mai mult că dacă ai familie, înseamnă că ai necazuri, prea a apăsat pe aceasta …
Fii singur sau ai familie, dificultăți sunt mereu, doar că sunt diferite, trebuie să vă gândiți și la cele sufletești …
Dumitru Enlil Da corect ..Știe Papa ce a omis Isus sa le spună ucenicilor …Se face el însuși Dumnezeu..Sa -și vadă de bătrânețea lui și de catolicii lui ..Ei încă orbecaiesc în întuneric..😆😆😆
Dumitru Enlil felicitari pentru ca patriarhii si episcopii ortodocsi au copii si familii, chiar daca practica este imorala!!!
Fatima-Lourdes-Pelerinaje.ro Ce anume este imoral ???
Dumitru Enlil imoral este ca episcopii si patriarhii sa aiba copii si femei, ei sunt de fapt calugari, dar asta este alta problema.
Satana
Ce sal lumineze el e dracul
Bunul Dumnezeu să le/ne lumineze mintea..
Urmează pas cu pas ordinele primite .
Nu pot sa cred ca asemenea om este numit „crestin”…..cum poți sa zici asa ceva și cum poți purta o asemenea cruce la gat ????? Blasfemie!!!!!
Dumnezeu să-l lumineze dacă mai are pe cine….și pe noi ceilalți păcătoșii să ne miluiască și să ne dea discernământ!
Minciuni!
Preda Maria Da de ce și-a pus crucea colorata in culorile la ghei ,la gat când acești nebuni rup tăt se este sfânt .
Acest popă schizofrenic continuă cu elucubrațiile caracteristice unui bătrân senil și cu blasfemiile unui îndrăcit,și poporul stă și aplaudă ca un hipnotizat!!Mi-e greață!🤮
ACESTA ESTE PROFETUL MICINOS DESPRE CARE A SCRIS SF. AP IOAN EVANGHELISTUL IN APOCALIPSA. INAINTE MERGATORUL LUI ANTIHRIST
Andrei Mihai Nu profeților mincinos este Putin, iar slujitorul lui este Kiril. Vor fi puși șefi de cazan în împărăția lui Skaraoski.
Constantin Roman De esti Ortodox ai cunostinta despre acest profet minciunos
Constantin Roman Putin își apară tara de ,,satanisti”! Este ușor pentru sataniști sa lupte împotriva Rusiei,cu ,carne de tun provenita din alta tara ortodoxa,Ucraina!
Ăsta e mor de frică săracul!
Nu cred.
Nu cred ca va accepta cineva vreodată prostia și indracirea pina la a crede ca porcăriile sunt normale. Când va procrea primul poponaurt se va termina tot. Pana atunci….. Cu Dumnezeu Înainte! 🙏❤️