Statuia patriarhului Chiril, e planificată să apară lîngă alte statui ai unor ierarhi ai bisericii ruse lîngă Catedrala Hristos Mântuitorul din Moscova. Proiectul în sumă de 50 mln ruble, e finanţat de Combinatul de Materiale de Construcţii din Mocova şi reprezentanţi ai Bisericii Ortodoxe din afara graniţelor (???).
„Trebuie să înţelegem că merge vorba nu despre instalarea unei statui a patriarhului Chiril, ci despre un concept istoric în ansabmlu, în care se regăsesc toţi patriarhii Moscovei, inclusiv şi actualul patriarh Chiril”, – a declarat purtătorul de cuvînt al patriarhiei, preotul Alexandr Volkov.
În opinia sa, aceasta este „o iniţiativă minunată şi utilă”, în cadrul căreia toţi patriarhii Rusiei vor fi reprezentaţi în cadrul unei „apariţii unice istorice”.
„Fără îndoială, patriarhii Bisericii din Rusia au o semnificaţie deosebită pentru istoria Rusiei, şi desigur, pentru istoria Bisericii”, – a declarat preotul, adăugînd că rolul patriarhie a fost subliniat recent, în timpul celelbrării a unui secol de la restabilirea acestei instituţii.
După cum s-a raportat, la ordinele primarului Moscovei, pînă la sfîrşitul anului 2019, la Catedrala Hristos Mântuitorul din Moscova se planifică să se ridice statui tuturor patriarhilor Bisericii ortodoxe ruse. Potrivit proiectului, cele 16 statui vor fi de bronz, de o înălţime de aproximativ patru metri, iar în prezent deja sunt instalate trei sculpturi.
Reamintim că la 27 septembrie 2015, reprezentanţii guvernului masonic din Bulgaria au inaugurat un monument al patriarhului Bartolomeu. Este curios faptul că la eveniment atunci a participat însuşi patriarhul Bartolomeu care a trăiat pangliga statuii sale.
Ei bine, şi papa de la Roma „şi-a comandat” un monument. Un cadou neobişnuit executat din boabe de cacao, colectate lîngă lacul Atitlan din Guatermala, a fost prezentat papei în timpul unei audiţii.
Statui ale papei Francisc, fiind încă în viaţă, au fost inaugurate în capitala Albaniei şi în Buenos Aires în Argentina.
fratii mei nu stiu, lucrurile astea mai putin conteaza pe cat faptele acestui Patriarh. El este MIJLOCITOR facator de pace in UKRAINA si DOnbass. NEGOCIAZA schimb de prizonieri.
Asta e un aspect foarte important. Apoi activistii Bisericii sale a cerut la ultima conferinta anuala a lui Putin sa SPONSORIZEZE ONG-urile PRO-VIATA care militeaza impotriva avorturilor.
In RUSIA avorturile NU pot fi interzise din urmatoarele motive:
-este o mafie intreaga cu care PUTIN nu poate lupta
-aceasta mafie CASTIGA multi bani din avorturi si din avortoni. EXPORTA vapoare intregi de CELULE STEM provenite din avortoni, cordon ombilical, placenta, etc.
-din acestea companiile farmaceutice si medicale din Occident si din toata lumea fac fertilizari IN VITRO, medicamente, testeaza implantari , schimbari de piele, transplant de piele, iar industria COSMETICA face creme din aceste celule stem obtinute din avortoni.
RUSIA nu poate interzice avorturile din aceasta cauza. Putin nu se poate, sau nu doreste sa lupte cu mafia avorturilor din Rusia. Si e valabil in Ukraina Moldova Romania Bulgaria Europa si in toata lumea…..
Insa macar daca ar SPONSORIZA ONG-urile care militeaza anti-avortului si care ofera CAZARE masa casa femeiilor convinse sa RENUNTE la avort. Putin A PROMIS ca va sponsoriza ONG_urile pro-viata din jurul Bisericii Ortodoxe.
SA VEDEM CE REALIZEAZA din promisiunea asta!
Iar in privinta bunei credinte a Patriarhului Kiril acesta incearca sa isi faca aliati si SUPORT international pentru ca urmeaza MAIDAN si Revolutie in Rusia si la urmatoarea schimbare de regim sa nu cada si Biserica odata cu Regimul Putin.
Eu nu-l condam pe acest Patriarh Kiril. Eu condam doar Occidentul ateu, homosexual, criminal, ca din America vin toate plagile mintale: pornografie, lesbianismul, homosexualitatea, contraceptia, avorturile, steriletul, vaccinurile criminale chiar si asa mai departe.