Biserica Rusă aşteaptă scuze din partea Patriarhiei Ecumenice de la Constantinopol pentru situaţia creată în sânul ortodoxiei.

Patriarhul Kirill susţine că după ce Mitropolia Kievului a fost scoasă de sub jurisdicţia canonică a Moscovei, naţionaliştii ucraineni ar fi preluat controlul asupra a 50 de biserici care aparţineau Patriarhiei Moscovei.

„Dacă va curge chiar şi o picătură de sânge în Ucraina, vina o va avea personal Patriarhul Bartolomeu al Constantinopolului. Prin acţiunile sale necugetate, el i-a încurajat pe cei care susţin sciziunea bisericii şi el amplifică prin aceste acţiuni criza din Ucraina”, a spus Alexander Volkov, purtător de cuvânt al Patriarhului Kirill.

Citeşte şi:  Marian Maricaru despre modul în care se articulează viața duhovnicească și mărturisirea Ortodoxiei împotriva ereziilor. Cuvânt în cadrul conferinței „Duhovnicia filocalică a mărturisirii în Hristos”

Prin faptul că nu condamnă acţiunile de preluare a bisericilor, Patriarhia Ecumenică ia partea schismaticilor şi a extremiştilor, e de părere reprezentantul Moscovei.

Biserica Rusă a rupt relaţiile cu Patriarhia Ecumenică în semns de protest faţă de decizia sinodului de la Constantinopol de a recunoaşte cele două biserici ortodoxe din Ucraina.