Sinodul Bisericii Ortodoxe a Greciei a decis să depună o plângere către Patriarhul Bartolomeu cu privire la botezul săvârșit de Arhiepiscopul Elpidofor.

Reacţia Sinodului Bisericii Ortodoxe a Greciei la botezul copiilor cuplului homosexual

Reacţia Sinodului Bisericii Ortodoxe a Greciei la botezul copiilor cuplului homosexual

În ziua de 18 iulie 2022, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe a Greciei a reacționat la botezul copiilor a cuplului gay, săvârșit de Arhiepiscopul Elpidofor săptămâna trecută, relatează publicația Orthodoxia News Agency.

Citeşte şi:  Patriarhia Rusă a scos din diptice și nu pomeneşte numele arhiepis. Ieronim al Greciei

Sinodul Bisericii Greciei a decis să trimită o scrisoare de protest Arhiepiscopului Elpidofor al Americii, precum și o scrisoare corespunzătoare conducătorului Fanarului, sub a cărui jurisdicție canonică se află Arhiepiscopul Elpidofor.

Temeiul protestului a fost raportul Mitropolitului Antonie de Glyfada, în care se afirmă că Arhiepiscopul Elpidofor l-a înșelat și nu l-a avertizat că va boteza copiii unui cuplu gay.

Citeşte şi:  Noul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Bulgare acuză Fanarul de persecutarea Bisericii Ortodoxe a Ucrainei

Sursa: https://www.orthodoxianewsagency.gr/aytokefales_ekklisies/ekklisia_ellados/dis-dimosia-eyxaristia-stin-elliniki-kyvernisi-gia-tis-organike-theseis/